11.2 C
Timișoara
miercuri 15 mai 2024

Ghiroda a învins în derby şi indiferent de rezultatele ultimei etape va intra în play-off de pe primul loc

Aşteptarea a luat sfârşit, iar locuitorii din Ghiroda şi nu numai au avut din nou ocazia să îşi vadă favoriţii la lucru. Anul 2022 a început pentru noi cu un derby, meciul pentru primul loc, contra ocupantei locului secund, CS Crișul Chişineu Criş.

Chiar dacă nu a fost o partidă foarte spectaculoasă, cele două combatante au impresionat la capitolele organizarea jocului şi atitudine. Bineînţeles, Ghiroda a împins mai mult balonul în jumătatea adversă, a avut o posesie superioară şi ocazii mai multe. Oaspeţii, care au început anul cu un eşec în prelungiri, au venit să îşi vândă scump pielea, şi de ce nu, să plece acasă cu cel puţin un punct.

Până la urmă, echipa care şi-a dorit mai mult, echipa care a fost mai prezentă în joc, echipa care a fost la conducerea partidei s-a impus. A fost CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CS Crișul Chişineu Criş 1-0, golul victoriei fiind marcat de Cătălin Bădăuţă.

Experimentatul atacant al echipei s-a aflat la locul potrivit în minutul 63, când o centrare perfectă a căpitanului Mancaş a fost reluată în poartă din 8 metri!

Odată cu acest meci, putem spune că nu s-a terminat, ci abia acum începe totul! Ultima rundă a sezonului regulat ne pregăteşte o deplasare la Cermei, apoi play-off-ul şi marea provocare, ajungerea la barajurile de promovare în liga secundă.

Ghiroda: Mosoarcă – Sporin, Hecsko, Stupu, Coroiu – Precup, Jichici – Mancaș, Trandu, Grancea – Bădăuță. Rezerve: Miklos, Rosuș, Bîrloveanu, Velcan, Românu, Pop, Zavaleche, Buzata, Miclău. Antrenor: Răzvan Leuca.