16.1 C
Timișoara
sâmbătă 27 iulie 2024

Banat Girls Comloșu Mare câștigă la Alexandria și își asigură prezența în stagiunea viitoare a Superligii

Banat Girls Comloșu Mare s-a impus cu 2-0 pe terenul lui CSM Alexandria în etapa a X-a a play-out-ului Superligii de fotbal feminin.

Partida a fost una echilibrată, așa cum ne așteptam. Primul gol al echipei noastre a venit după o jumătate de oră de joc și a fost înscris de căpitanul Melisa Șodinca, cea care a ajuns astfel la 11 goluri marcate în această stagiune.
Golul care ne-a adus cele trei puncte a venit în repriza secundă, în minutul 70, când Rebeca Melack a semnat al doua reușită a sa în acest play-out, prima fiind tot în poarta Alexandriei.

În ultimele minute ale întâlnirii, centralul Anamaria Terteleac a acordat un penalty gazdelor, însă portarul nostru Laura Vogt a apărat lovitura de la 11 metri și s-a încheiat 0-2.

„Venind după un rezultat uimitor în Cupă cu Poli, încrederea noastra era la un nivel ridicat. Știam că dacă vom lua cele trei puncte, evităm retrogradarea. Toată echipa a jucat foarte bine, chiar ne-am dorit să câștigăm și mă bucur că am reușit să păstrez poarta intactă și să apăr acea lovitură de la 11 metri. Dar, în cele din urmă, Meli și Rebecca sunt cele care au înscris și ne-au adus victoria. Sunt foarte mandră de acest grup”, a spus după meci Laura Vogt.

Banat Girls: Laura Vogt – Bianka Granados, Nicol Dincă-Vuia, Amanda Lihv, Andrada Ungur, Elena Ruvila, Suzuho Yamasaki, Francesca Paige Frericks, Melisa Șodinca, Gabriela Ivăncescu(Ana Maria Popescu, min.75), Rebecca Melack.
Odată cu aceasta victorie Banat Girls Comloșu Mare ajunge la 30 de puncte și este sigură de locul al doilea în play-out. Până la finalul sezonului, formația va mai disputa două partide, acasă, în runda viitoare cu Gloria Bistrița, iar în ultima rundă va juca în deplasare cu ACS Târgu Mureș.

Alte subiecte :

VIDEO | Accident pe A1, Timișoara – Arad! Două mașini s-au izbit din plin

Un accident s-a petrecut pe A1, după urcarea de la Remetea Mare. Două mașini s-au tamponat și o a treia este ușor lovită.  În jurul...

Lucrări la rețele Aquatim

Marți, 30 iulie, între orele 9-15 se va întrerupe alimentarea cu apă în Săcălaz pentru executarea unei conectări de conducte la intersecția străzilor IV...