19.1 C
Timișoara
luni 29 aprilie 2024

Legendarul stadion Dan Păltinișanu împlinește 60 de ani! Pe când vor fi capabile autoritățile locale să construiască un nou ,,Păltinișanu?”

Cel mai mare stadion din vestul țării marchează astăzi șase decenii de la inaugurarea oficială. Actualul stadion „Dan Păltinișanu” a prins această aniversare rotundă deși nu se mai găzduiește niciun fel de competiție oficială de peste un an. Repetatele blocaje din proiectul noului stadion au întârziat ordinul de demolare al unei arene care a îmbătrânit urât, lăsată complet de izbeliște de cei ce o administrează. Fostul stadion „1 Mai” a fost un simbol al fotbalului timișorean în deceniile cât a fost funcțional, dar ca aproape orice simbol sportiv din orașul de pe Bega, are parte de o soartă cruntă.

La 1 mai 1963, în fața unor tribune arhipline, s-a dat startul unui patrulater internațional, în organizarea Științei Timișoara, la care au mai luat parte UTA, Velez Mostar (locul 4 în acel moment în prima ligă Iugoslavă) și Vasas Gyor (ocupanta locului 6 în Ungaria).

Miercuri, 1 mai, turneul a fost deschis de meciul UTA – Velez Mostar, scor 5-0 pentru arădeni, prin golurile lui Țârlea (20, 57), Sasu (22, 42) și Czako (59). A urmat confruntarea dintre gazda Știința Timișoara și maghiarii de la Vasas Gyor, încheiată cu victoria „studenților”, scor 3-2. Oaspeții au deschis scorul, în minutul 35, prin autogolul lui Georgescu, însă bănățenii au întors rezultatul până la pauză, prin reușitele lui Manolache (min. 36) și Lereter (min. 44 – din penalty). La trei minute după reluare, Georgescu s-a revanșat pentru autogolul din prima repriză și a urcat scorul la 3-1. Tabela a fost închisă de formația din Gyor, care a mai înscris o dată, din penalti, prin Morvai.

În a doua zi, cele două formații românești și-au schimbat adversarele, iar rezultatul ambelor întâlniri a fost același, 1-1. Primul joc a fost cel dintre Știința Timișoara și Velez Mostar: Cerkic a deschis scorul pentru iugoslavi, cu un minut înainte pauzei, iar Surdan a restabilit egalitatea, în minutul 57. A urmat întâlnirea dintre UTA și Vasas Gyor, în care Sasu a deschis rapid scorul pentru arădeni, în minutul 3, însă Orosz a restabilit egalitatea în minutul 70.

Știința și UTA, respectiv Velez și Vasas nu s-au mai întâlnit între ele, astfel că în seara zilei de 2 mai s-a tras linia: UTA a câștigat turneul la golaveraj, având 3 puncte și 6-1 după cele două jocuri; tot 3 puncte a acumulat și Știința, însă cu golaveraj de doar 4-3. Pe următoarele două poziții, cu câte un punct, s-au clasat, în ordine, Vasas Gyor și Velez Mostar.

Iată cum a fost descris stadionul din Timișoara în ziarul „Sportul” din 4 mai 1963:

„Iubitorii sportului din Timișoara și regiunea Banat au trăit miercuri clipe de neuitat: a avut loc inaugurarea festivă a noului stadion, în cadrul căreia 4.000 de sportivi timișoreni au prezentat un frumos program mult admirat de cei peste 40.000 de spectatori prezenți în tribune.

Stadionul «1 Mai» cu 30.000 de locuri numerotate (plus circa 10.000 de locuri în picioare pe culoarele exterioare ale tribunelor) impresionează prin amploarea, eleganța și soluțiile de construcții adoptate. El este așezat în partea de sud-est a orașului Timișoara, în imediata apropiere a unor artere principale. Accesul spectatorilor în tribune se face prin 16 scări exterioare și 36 de scări interioare.

În jurul terenului de fotbal (cu dimensiunile de 105×70 m – teren prevăzut cu un sistem de canalizare din tuburi de beton, care permit scurgerea rapidă a apei) se află o pistă de atletism de 400 m, cu 6 culoare, 8 în linie dreaptă. În semicercurile de la extremitățile terenului de fotbal sunt amenajate sectoare de sărituri și cercuri pentru aruncări, iar în fața tribunelor se află pistele de elan pentru sărituri. Stadionul este prevăzut cu 4 vestiare, săli de dușuri, un dispensar medical, camere de odihnă pentru sportivi, 4 camere de masaj, 2 camere pentru arbitri, birouri etc, toate modern utilate. La etajul întâi al tribunei centrale se află încăperi speciale pentru transmisiuni de radio și televiziune, loji pentru ziariști și operatori cinematografici etc.”

Stadionul „1 Mai” a intrat în circuitul Diviziei A abia la data de 19 mai 1963, cu ocazia unui meci între Știința Timișoara și Crișana Oradea. În fața a 15.000 de spectatori, s-a înregistrat o remiză, 1-1. Oaspeții au deschis scorul prin Szakacs III, în minutul 30, iar timișorenii au egalat în minutul 50, prin Lereter. Iată și formațiile care s-au întrecut în primul meci oficial de pe actualui „Dan Păltinișanu”:

Știința: Urziceanu – Georgescu, Turcan, Răcelescu – Petescu, Lereter – Mureșan (78, Tănase), R. Lazăr, Manolache, Bîtlan, Igna;
Crișana: Marin – Bacoș, Solomon, Balog – Neșu, Szakacs II – Szucs (80, Dulgheru), Szakacs III, Pugna, Vlad, Arnoczi

„1 Mai” în cifre și date

• Stadionul a purtat patru denumiri oficiale: „1 Mai” (1963-1990), „Politehnica” (1990-1992), „Silviu Bindea” (1992-1995) și „Dan Păltinișanu” (1995-prezent).
  • Capacitatea actuală a stadionului e de 32.019 locuri pe scaune.
  • E dotat cu instalație de nocturnă din noiembrie 2003.
  • A găzduit șase meciuri internaționale: România – Iugoslavia 0-2 (1983), România – Finlanda 2-0 (1985), România – URSS 2-1 (1986), România – Croația 0-1 (2002), România – Slovenia 2-0 (2007) și România – Israel 0-2 (2010).
  • A fost gazda unor nume celebre ale fotbalului mondial: Celtic Glasgow, West Ham United, Atletico Madrid, Sporting Lisabona, Real Madrid, Juventus Torino, Fiorentina, Șahtior Donețk, VfB Stuttgart, Anderlecht Bruxelles, Ajax Amsterdam, Manchester City etc.
  • A găzduit o finală de Cupa României (Poli Timișoara – Rapid 0-2, la 26 mai 2007).
  • A fost mereu al doilea stadion al țării după capacitate, devansat doar de „23 August” din București și mai apoi de stadionul care i-a luat locul, „Arena Națională”.
  • A găzduit ultimul meci oficial la 24 februarie 2022, un Poli – Petrolul întrerupt de căderea instalației de nocturnă. O zi mai târziu, președintele Consiliului Județean Timiș, Alin Nica, anunța închiderea definitivă a arenei pentru competiții oficiale cu public.