Succes cu punct bonus ofensiv pentru Timișoara Saracens

41

Timișoara Saracens a câștigat destul de clar duelul din etapa a 10-a a Superligii cu Steaua București. Bănățenii s-au impus cu 27-17 și și-au asigurat astfel și punctul bonus ofensiv țintit înaintea confruntării cu roș-albaștrii.

Gazdele au avut o primă repriză reușită pe „Dan Păltinișanu” și până la pauză aveau un avantaj consistent, 15-3. Cel mai în formă jucător al campionilor, Tevita Manumua, a reușit două eseuri, primul transformat de Luke Samoa – care și-a mai trecut în cont 3 puncte și după o lovitură de penalizare. Și actul secund a curs în aceeași direcție, iar Manumua a mai bifat un eseu – rămas netransformat. Punctul bonus ofensiv a venit de la tânărul Vlad Neculau, care a marcat, cu ajutorul pachetului de înaintare, iar Samoa a transformat.

Oaspeții au reușit și ei două eseuri, ambele transformate și duelul din runda a zecea s-a încheiat 27-17. Al doilea succes consecutiv pe „marele oval”, după cel din manșa-tur a barajului cu rușii de la Enisei.

sursa foto: facebook.com/rugbytimisoara