Politehnica Timișoara, la a doua victorie „afară”

97

A doua victorie stagională a Politehnicii Timişoara a fost obţinută tot în deplasare, astăzi în etapa a IV-a a Ligii 2. A fost 2-0 (0-0) pentru alb-violeţi la Techirghiol, cu Unirea Constanţa, după două goluri înscrise pe final şi care au purtat semnăturile lui Roberto Haţegan şi Cosmin Bîrnoi.

Partida de pe arena „Sparta” nu a început foarte spectaculos. Gazdele, cu zero puncte, s-au despărţit înaintea acestui weekend de mijlocaşul Ionuţ Cioinac, component al Politehnicii sezonul trecut. Pe un teren destul de greu, prima fază periculoasă a venit după o lovitură liberă executată de Ignea în minutul 18 şi reluată de Mera cu capul din circa opt metri pe lângă poartă. Deşi alb-violeţii au dominat teritorial, gazdele au avut poate cea mai mare şansă de gol a primei reprize după un contraatac trei minute mai târziu, când Grigore a scăpat singur, dar Păduraru l-a blocat excelent. Unirea a beneficiat în minutul 41 de o fază fixă periculoasă, dar Liviu Mihai nu a găsit ţinta din 18 metri, balonul trecând puţin pe lângă colţul din dreapta portarului nostru. Peste alte trei minute Axente a cadrat sub transversală o „liberă” de la mare distanţă, determinându-l pe Grecu să respingă cu greutate în corner.

Repriza secundă a avut mai multe momente de fotbal bun. Minutul 51 a adus o acţiune bună de atac pentru alb-violeţi, finalizată cu şut de Benzar, puţin în stânga portarului, nevoit să respingă. La două minute distanţă Unirea putea să marcheze la rândul ei. Păduraru a respins mingea trimisă din bandă de Damaşcan iar la cornerul rezultat I. Ursu a reluat cu capul, dar acelaşi portar alb-violet s-a opus, cu ajutorul transversalei. Apoi, minutul 63 putea aduce deschiderea scorului la faza la care Ionuţ Ursu a deviat şutul din careu trimis de Doru Andrei după o centrare pe jos venită de la Benzar.

Declicul a venit cu zece minute înainte de final, când şutul lui Lazăr a fost deviat la nou intratul Roberto Haţegan iar „Americanul” a punctat cu un şut pe jos, cu stângul, după o întoarcere în careul advers. Descătuşarea s-a produs apoi în minutul 88, când şutul aceluiaşi Haţegan a fost scăpat de Grecu în dreapta sa şi Cosmin Bîrnoi a concretizat din apropiere pentru 2-0! Cu un ritm bun şi în prelungiri, alb-violeţii au mai avut o şansă de gol creată de Costea şi finalizată de Haţegan, după care s-a fluierat finalul întâlnirii.
Cu acest succes Politehnica ocupă momentan poziţia a 6-a în Liga 2, cu şapte puncte acumulate după patru meciuri jucate. Următorul joc al alb-violeţilor va fi acasă cu Politehnica Iaşi, duel programat joi, 26 august, de la ora 20.00.

Unirea Constanța: N. Grecu – Nicola, Leca, I. Ursu, Finica – Damaşcan (68, Jerdea), L. Mihai, Cărăruş (cpt.), Grigore (53, D. Mureşan) – Banyoi (81, Căruţă), Chiriţoiu (68, Băjan). Pe bancă: Al. Costache – Carabela, Cr. Ignat, C. Zamfir, Stavrositu. Antrenor: Dumitru Faitaş.

POLITEHNICA: Păduraru – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Oanea (90+3, Pamfile) – Ignea (90+1, S. Costea), Lazăr – D. Andrei, Benzar (67, Zaluschi), Ursu (46, Bîrnoi) – Axente (67, Haţegan,). Pe bancă: Harrison – Moţiu, Bocşan. Antrenor: Dorin Toma.

„Am intrat mai greu în joc”

„Ne bucurăm mult pentru această victorie. A fost un joc greu, cu o echipă care era în creştere, chiar dacă au avut acele schimbări în această săptămână. Am intrat mai greu în joc, datorită şi stării terenului, dar în repriza a doua am controlat jocul în mare măsură şi rezultatul este unul meritat. Bineînţeles, şi jucătorii de pe bancă şi-au adus aportul la acest lucru. Suntem o echipă, schimbăm, cei care au intrat au adus un plus, alături de ceilalţi care au rămas în teren au adus această victorie”, a declarat Dorin Toma, antrenorul principal al Politehnicii.

Doi jucători au marcat în premieră în partidele oficiale ale echipei noastre: Roberto Haţegan şi Cosmin Bîrnoi. Ambii au început jocul din postura de rezerve. „Noi ne bucurăm pentru acest lucru, sunt jucători care sunt pregătiţi. Nu pot fi toţi în aceeaşi formă la ora jocului. Sunt schimbări normale, benefice jucătorilor. Iar în acest joc cei care au intrat au adus un plus, asta nu ştirbeşte din meritele celorlalţi, echipa a câştigat acest joc”, a subliniat tehnicianul alb-violeţilor.

Totodată, pentru prima dată în acest sezon echipa noastră nu a încasat gol. „Este primul meci fără gol încasat, creştem de la joc la joc. Şi Geo (n.r. George Păduraru) a avut două intervenţii bune, care ne-au ţinut în joc, şi iată că încet încet ne omogenizăm, şi ne ajută să fim o echipă, să ne ajutăm mai mult unii pe alţii şi să avem rezultate cât mai bune!”, a concluzionat Dorin Toma.