Victorie dedicată suporterilor decedați! UTA a învins Poli Timișoara

239

UTA s-a impus cu 3-1 la Timişoara în faţa rivalei Politehnica. A fost un meci disputat sub semnul doliului, în urma tragicului accident de circulaţie în care doi suporteri ai UTA-ei şi-au pierdut viaţa: Bogdan Mihoc şi Bogdan Moisi.

Arădenii chiar voiau să amâne acest derby, însă Federaţia Română de Fotbal s-a opus.

Galeria arădeană a anunţat că nu va face deplasarea la acest meci, cu toate acestea vreo 40 de suporteri ai „Bătrânei Doamne” au mers pe stadionul „Dan Păltinişanu”.

Jucătorii celor două formaţii au ieşit de la vestiare cu tricouri cu chipurile suporterilor decedaţi, iar fanii „viola” au aprins, în debutul meciului, o fumigenă care a răspândit fum negru.

UTA a condus la pauză cu 2-0, în urma reuşitelor semnate de Janos, în minutele 14 şi 40.

Repriza secundă „curge” în favoarea arădenilor, numai că Poli reuşeşte să reducă din handicap, în minutul 68. Bozian marca din lovitură de la 11 metri şi reaprindea speranţele timişorenilor.

UTA reuşeşte să se desprindă decisiv în minutul 87, atunci când Rus marchează şi stabileşte scorul final.