Sărbătoare la Arad! UTA revine în prima ligă după o pauză de 12 ani VIDEO

168

Arădenii au obținut promovarea în prima ligă de fotbal în urma meciului în deplasare cu FC Argeș. A fost 1-1 la Pitești, însă Aradul ar fi promovat și cu o înfrângere. UTA a deschis scorul în minutul 40, prin Alexandru Ioniță, din penalty, după un fault al portarului Ducan asupra lui Pușcaș.

La reluare, FC Argeș a egalat prin Matiș, în minutul 53, iar apoi gazdele au ratat două mari ocazii de a trece în avantaj, prin Buhăescu și Grecu.  Chiar și în prelungiri (90+3), a șters transversal din lovitură liberă, dar partida s-a încheiat la egalitate și cu bucuria ambelor echipe, care promovează direct.

Piteștenii  obțin accesul în prima ligă, după ce Rapid a egalat Turris la finalul prelungirilor (90+7), dar marea perdantă este CS Mioveni, care nu a reușit să treacă acasă de singura echipă fără speranțe, Petrolul. UTA revine în primul eșalon după 12 ani!!