„Sarazinii”, învinși de rivala tradițională, după un meci cu trei răsturnări de scor

47

Timișoara Saracens a fost depășită, astăzi, de CSM Știința Baia Mare, în Maramureș, 20-16, la capătul unui joc cu trei răsturnări de situație. După 9 etape din Superligă, bănățenii rămân pe trei.

Timișorenii au condus cu 6-0, în prima repriză, prin punctele aduse doar din două lovituri de pedeapsă, transformate de Luke Samoa. Gazdele au întors până la pauză, 8-6, după un eseu netransformat și o lovitură de pedeapsă. În mitanul secund, bănățenii au preluat conducerea, din nou, grație unui eseu semnat de Tevita Manumua și transformat de același Samoa.

Au fost însă ultimele puncte puse de campioni pe tabelă, pentru că gazdele au marcat încă două eseuri, dintre care unul a fost transformat, întorcând astfel soarta jocului, 20-16. Al doilea eșec din această primăvară pentru Timișoara Saracens, după cel cu CSM București, din finala Cupei.