Încă nu în semifinale! Politehnica – CSM București 18-19

99

Calificarea în semifinale rămâne deschisă în sfertul dintre SCM Politehnica Timișoara și CSM București. Gruparea din capitală a anulat avantajul studenților grație succesului de joi seara, 19-18, și decisivul are loc săptămâna viitoare, la București.

Alb-violeții au ratat o șansă extraordinară de a intra din nou în careul de ași al handbalului masculin la fel ca în urmă cu două sezoane. Cu 1-0 la general, elevii lui Pero Milorevic au pierdut pe teren propriu meciul secund și au irosit ocazia de elimina cea mai bogată grupare din țară, CSM București. Oaspeții s-au impus la limită, 19-18 (13-10), și au egalat scorul la general împingând disputa în partida decisivă.

Nu a fost ziua poliștilor care au făcut din nou un joc foarte bun în apărare, ajutați și de prestația din poartă a lui Savic, dar atacul nu a avut aceeași eficiență. CSM-ul s-a desprins în ultimele secvențe ale primei reprize prin trei goluri consecutive semnate de Șomlea. Ecartul a crescut și mai mult la reluare, până la maximul de 5 lungimi. Poli a revenit spre final și a venit la un singur gol când mai erau cinci minute de joc.

Într-un final cu mulți nervii și decizii controversate, Chike a văzut cartonașul roșu pentru un fault la Fenici, iar Marjanovic a țintit bara la ultima aruncare. CSM-ul a scăpat în câștigătoare și are prima șansă la calificare pentru că meciul decisiv se va disputa în capitală.

Politehnica: Cîmpan 4 goluri, Marjanovic 3 goluri, Orbovic 2 goluri, Hrimiuc 2 goluri, Șania 2 goluri, Krsto Milosevic 1 gol, Lasica 1 gol, Ștefan 1 gol, Fenici 1 gol, Santeiu 1 gol. Din tabăra CSM-ului s-au evidențiat Tioumențev 5 goluri, iar Humet 4 goluri.

Pero Milosevic, antrenor Politehnica: ”Am luptat tot meciul, deși am ratat mult în unele momente. Din păcate, la acea fază din finalul meciului am fost privați de o aruncare de la 7 metri evidentă. Nu doream să primim decât ceea ce aveam dreptul, după sancțiunea cu cartonaș roșu și albastru de la ei. Îmi felicit jucătorii pentru modul cum s-au dăruit în acest joc foarte dificil. Acum și Fenici e accidentat și Cîmpan la fel, vom vedea cum îi vom recupera pentru meciul decisiv care va fi peste 8, 9 sau 10 zile”.

Paulo Fereira, antrenor CSM București: ”Am trăit un meci, cu prea multă luptă dură, pe care nu-l pot numi handbal în unele momente. Noi am câștigat, deși după avantajul pe care l-am avut și apoi l-am cedat, puteam să și pierdem. Victoria e a băieților, eu doar i-am ajutat de pe margine, pentru că nu sunt de prea mult la echipă și nu puteam face mai mult. Urmează jocul decisiv în care cred că șansele sunt egale”