Etapă de zero puncte! Ripi și ACS pierd în deplasările de sâmbătă

66

Ripensia și ACS Poli se întorc cu tolba goală din deplasările etapei Ligii a 2-a. ASU încheie runda duminică, pe Păltinișanu, contra lui U Cluj.

Runda a patra din Liga a 2-a este una de zero puncte pentru echipele timișorene. Ripensia și ACS Poli au pierdut deplasările din vestul țării, de la Arad, respectiv Oradea. Primele puncte le pot aduce ”băieții în ghete” în derbyul studențesc cu Clujul, de duminică.

Ripi a cedat greu în al doilea derby consecutiv, cel cu UTA. Și din nou pe final, 1-2. A fost 1-1 până în minutul 80, când arădenii au marcat golul victoriei prin Pop. Golul roș-galbenilor a fost reușit de Călin Toma din penalty înaintea pauzei. Băieții din Ronaț rămân cu 4 puncte în clasament și coboară pe locul 12.

Nici ACS Poli nu a avut mai mult succes în deplasarea de la lângă Oradea. A fost Luceafărul Oradea – ACS Poli Timișoara 4-2 pe arena de la Sânmartin după ce oaspeții aveau la un moment dat 2-1 pe tabelă prin golurile lui Codrea și Drăghici din penalty. La primul joc cu interimarul Vlătănescu pe bancă, ACS-ul a cedat și a încasat trei goluri prilejuindu-le bihorenilor prima victorie stagională. Poli face pași în spate până pe locul 14 cu cele 4 puncte agonisite.

Onoarea timișencelor poate fi salvată duminică de ASU Politehnica, care încheie etapa cu derbyul studențesc contra celui de la Universitatea Cluj. Partida are loc pe Dan Păltinișanu, de la ora 13.30.