Serie impresionantă de victorii pentru Arsenal Londra

201

Se pare că fanii echipei Arsenal Londra au scăpat de perioada neagră prin care a trecut clubul lor. Dacă în ultimele sezoane, cu Wenger pe bancă, ,,tunarii” începeau bine, pentru ca, după câteva etape să-și piardă suflul, sub conducerea lui Unai Emery au început sezonul cu 2 înfrângeri. Este drept că ele au venit în fața formațiilor care sunt pe primele locuri în clasament după 9 etape, Manchester City și Chelsea, dar pentru suporteri se anunță un nou sezon compromis.

Tehnicianul spaniol a profitat de faptul că londonezii nu joacă în Champions League și că
programul în Premier League a fost unul mai lejer, a reglat mecanismele echipei, iar rezultatele bune au dat încredere jucătorilor. Victoria cu 3-1 în fața campioanei din urmă cu
2 ani, Leicester, a fost cel de-al zecea succes consecutiv obținut de ,,tunari” (7 victorii în
Premier League, 1 în Carabao Cup și 2 în Europa League).

Așa cum ne-au obișnuit, cei de la Arsenal au arestat mingea din startul meciului cu Leicester, au ocupat mijlocul terenului și au pus o presiune permanentă pe portarul ,,vulpilor”, Kasper Schmeichel. O intercepție a celor de la Leicester, o pasă bună pentru
Chilwell, o încercare de centrare a acestuia și o deviere a lui Bellerin i-au adus pe oaspeți în
avantaj. Bine îndrumați din teren de Ozil, pentru prima dată căpitan, jucătorii lui Arsenal au
crescut constant presiunea și au egalat cu un minut înainte de pauză, după o fază de
playstation care l-a găsit pe german la finalizare.

Jucătorii lui Unai Emery au ieșit la fel de hotărâți după pauză și au reușit să marcheze de
două ori prin Pierre Emerick Aubameyang, jucător intrat în locul lui Lichtsteiner. Dominarea
,,tunarilor” a fost una completă, oaspeții având mingea în posesie doar 27% din timpul de joc al reprizei secunde.

Până în acest moment Arsenal nu era luată în calcul în lupta pentru titlu în Premier League,
în oferta de pariuri sportive online Betfair având cota 34.00 pentru a obține acest trofeu.
Rezultatele, jocul bun și apropierea la 2 puncte de lider vor face ca echipa să fie văzută cu alți ochi. Totul este ca tunarii să obțină victorii și cu formațiile de top din Premier League, capitol la care au fost deficitari în ultimele sezoane.

Căpitan în absența lui Petr Cech și a lui Laurent Koscielny, Ozil și-a luat rolul în serios și a
contribuit decisiv la toate cele trei goluri ale echipei sale. Jocul său a strălucit printr-o bună
viziune la mijlocul terenului, sprinturi atât în ofensivă cât și la recuperare și un joc excelent
de pase. Antrenorul a apreciat evoluția și i-a dat prilejul să primească standing ovation,
înlocuindu-l în minutul 80.

Cu cele două goluri marcate în doar 4 minute, Aubameyang și-a dovedit calitățile de
golgheter, dar și pe cele de om de echipă, faptul că a intrat din postura de rezervă
mobilizându-l suplimentar. El a revenit superb după o ușoară accidentare. Iwobi a suplinit cu succes absența gabonezului, pe alocuri evoluția sa fiind încântătoare. Performanțele sale s-au îmbunătățit sub comanda lui Emery, lucru apreciat de fanii care i-au scandat îndelung
numele.

Programul londonezilor va fi unul mai dificil în următoarea perioadă. La mijlocul săptămânii
ei se vor deplasa la Lisabona unde vor întalni pe Sporting în Europa League, vor juca cu
Crystal Palace și Liverpool în Premier League, cu Blackpool în Cupa Ligii și din nou cu Sporting Lisabona. Eventuale succese în aceste partide vor face din Arsenal o pretendentă la trofeele puse în joc.