Unici! Timișoara Saracens s-a calificat, în premieră, în grupele Challenge Cup

255

Performanța extraordinară pentru campioana României, care devine primul club românesc ce va evolua în grupele Challenge Cup. SCM Timișoara Saracens a eliminat puternica Calvisano cu scorul general de 61-40 în barajul competiției.

Rugbiștii timișoreni și-au demonstrat valoarea în barajul cu Rugby Calvisano și și-au câștigat biletele pentru grupele Challenge Cup. Campioana României a învins în ambele manșe campioana Italiei și merge în premieră în competiția europeană.

Returul din Italia s-a reluat de la 36-23 pentru băieții din Ronaț, roș-negrii având de apărat un +13 important. Vali Calafeteanu a deschis scorul în primele minute dintr-o lovitură de pedeapsă. Colegul său de la echipa națională, Florin Vlaicu, a egalat pentru italieni după 15 minute. Până la pauză oaspeții au mai marcat o dată prin același procedeu semnat de Calafeteanu. Demi-ul lui Saracens ratase în prealabil alte două penalități astfel că la cabine s-a intrat 3-6.

Gazdele au început mai decis partea a doua și au marcat un eseu transformat prin același Vlaicu. Calvisano a ratat apoi o penalitate înainte ca Saracens să puncteze primul eseu prin Drenceanu, iar Calafeteanu a transfrmat pentru 13-10. Cea de-a doua încercare a oaspeților a fost reușită de căpitanul Stelian Burcea și transformată de Calafeteanu.

La 10-20 italienii au marcat un nou eseu și o transformare a lui Vlaicu, dar eseul lui Sefanaia a adus liniștea în teren. Calafeteanu a ratat transformarea, însă s-a revanșat câteva minute mai târziu cu o lovitură de pedeapsă cu care avea să stabilească scorul final: 28-17!

Pentru trupa antrenată de Grainger Heikell acesta este primul obiectiv al sezonului îndeplinit. Bănățenii trebuie să pregătească cât se poate mai bine pentru meciurile din toamnă din grupele Challenge Cup.