În pofida unei replici curajoase, ACS Poli a încheiat seria negativă a Stelei, scor final 1 – 0

249

În ultimul meci susţinut de ACS Poli, în campionat, în acest an, alb-violeţii au cedat la limită în faţa Stelei, pe Arena Naţională. Bucureştenii au câştigat cu 1 – 0 (la pauză 1 – 0), prin golul marcat de Adrian Popa (min. 33).

Bănăţenii au reuşit să egaleze în minutul 74, dar arbitrul a anulat golul după ce tuşierul a semnalat o poziţie afară din joc la Bărbuţ.

Steaua a încheiat meciul în 10 oameni, Bourceanu fiind eliminat în minutele de prelungire ale timpului regulamentar de joc.

ACS Poli a dat o replică bună unei echipe care fost mult timp pe primul loc al clasamentului, Steaua venind însă după trei rezultate negative, înfrângerile cu Villarreal şi Astra şi eliminarea din Cupa României în faţa lui CS Mioveni, echipă de ligă secundă.

Prin această victorie, Steaua revine, măcar momentan, în fotoliul de lider.

ACS Poli încheie sezonul de toamnă al Ligii I pe ultimul loc, cu 8 puncte.

Pentru ACS Poli urmează, miercuri, meciul din prima manşă a semifinalelor Cupei Ligii, împotriva lui ASA Tg. Mureş, echipa clasată deasupra timişorenilor în clasamentul primului eşalon.

Echipele de start:

Steaua: Niță – Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovici – Adi Popa, Ov. Popescu, Pintilii (cpt), De Amorim – Boldrin, Achim
Rezerve: Stăncioiu, Man, Vâlceanu, Jakolis, Moke, Enceanu, Bourceanu
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

ACS Poli Timișoara: Straton – Străuț, Scutaru, Șeroni, Neagu – Artean, Poparadu – Bărbuț, Cârstocea, Vădrariu – Drăghici
Rezerve: Curileac, Fridrich, Popovici, Vraciu, Mailat, Bocșan, I. Roșu
Antrenor: Ionuț Popa