Timișorenii sunt invitați la Arad, la Festivalul de Teatru Nou

41

În perioada 10-19 mai a.c, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” din Arad, în parteneriat cu Primăria și Consiliul Local ale Municipiului Arad, organizează cea de-a 7-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru Nou.

Anul acesta, Claudiu Groza, curatorul festivalului a selecționat pentru a fi prezentate la mijlocul lunii mai, în Arad, 21 de spectacole de teatru produse de companii de stat sau independente din România, precum și un spectacol invitat din străinătate, al companiei franceze Malka, Grenoble: Têtes d’Affiche – un spectacol de dans contemporan unic ce poartă semnătura coregrafică a artistului Bouba Landrille Tchouda.

Festivalul Internațional de Teatru Nou a ajuns anul acesta la ediția a 7-a. Șapte este o cifră cu o anumită reverberație simbolică, o știe toată lumea. În Evul Mediu, ea semnifica liniștea, compasiunea (deci, implicit, empatia) și pacea. Era considerată cifra ce îngloba treimea spirituală cu cele patru elemente fizice.

Dincolo însă de aceste sensuri cunoscute deja de multă vreme și care mi- au fost de folos în configurarea temei FITN 2019, spectacolele însele, după rotunjirea selecției, au părut, majoritatea, convergente în pretext, text ori subtext.

Festivalul va avea o temă simbolică: NOI. „Asta pentru că multe din spectacolele pe care le veți vedea vorbesc – mai intim, mai ironic, mai metafizic, mai brutal, mai sincer sau mai cinic, mai crud sau mai implicat –despre destine și provocări personale, despre demoni interiori și victorii – sau înfrângeri – ce rămân adesea, poate pentru totdeauna, necunoscute altora.

În 2019 vom avea un festival despre NOI. Noi fiecare și noi împreună. Noi oglindindu-ne în sine și noi răsfrânți în ceilalți, apropiați ori străini. Vom râde și vom plânge, ca în fiecare an. Ne vom mira și ne vom recunoaște. Ne vom simpatiza sau poate nu, dar vom ști unii de alții. Vom avea ochii deschiși, adică o conștiință vie. Haideți la teatru ca să vă vedeți! FITN va fi un puzzle de oglinzi!” crede teatrologul Claudiu Groza, curatorul FITN.

Programul festivalului este următorul:
Vineri, 10 mai
19.00 – Sala Mare
Navigatorul de Conor McPherson
Regia: Cristi Juncu
Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu”
Durata: 2h 30min. (cu pauză) 16+
21.30 – Sala Studio
Noi, nu, niciodată
Un spectacol de: Alexandra Caras, Radu Dogaru, Olivia Grecea, Petro Ionescu, Paula
Rotar și Cosmin Stănilă
Producător: Reactor de creație și experiment, Cluj
Durata: 1h 15min. 16+

Sâmbătă, 11 mai

19.00 – Sala Mare
Frați de Dave Williams
Regia: Florin Piersic Jr.
Producător: Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara
Durata: 3h (cu pauză) 14+
22.00 – Sala Studio
Pisica lui Schrödinger de Alexa Băcanu
Regia: Alexandru Berceanu
Coproducție: unteatru, București& Proiect 2
Durata: 1h

Duminică, 12 mai
19.00 – Sala Mare
Dansul Delhi de Ivan Vîrîpaev
Regia: Radu Afrim
Producător: Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași
Durata: 2h
21.30 – Sala Studio
Lumea dinăuntru de John Elsom
Regia: Catinca Drăgănescu
Producător: unteatru, București
Durata: 1h 15min.

Luni, 13 mai
19.00 – Sala Mare
Avalanșa de Tuncer Cücenoğlu
Regia: Petru Vutcărău
Producător: Teatrul „Regina Maria” Oradea
Durata: 1h 40 min. 15+
21.30 – Sala Studio
Crud de Daniel Chirilă
Regia: Ștefan Lupu și Daniel Chirilă
Producător: Platforma culturală Frilensăr, București
Durata: 1h 10 min. 14+

Marți, 14 mai
16.00 – Sala Studio
Jurnal de România. Timișoara
spectacol colectiv
Textul și regia: Carmen Lidia Vidu
Producător: Teatrul German de Stat Timișoara
Durata: 1h 15min. 12+

18.00 – Sala Mare
Triburi de Nina Raine
Regia: Vlad Cristache
Producător: Teatrul „Nottara” București
Durata: 2h 30min. (cu pauză) 14+
21.30 – Sala Studio
Monstrul nisipurilor de Székely Csaba
Regia: Andi Gherghe
Producător: Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați
Durata: 1h 45min. 15+

Miercuri, 15 mai
19.00 – Sala Mare
153 de secunde de Svetlana Cârstean
Regia: Ioana Păun
Producător: Biatrice Cozmolici
În parteneriat cu: ARCUB și CNDB
Durata: 1h 40min. 12+
21.30 – Sala Studio
Schneider și Schuster de Joshua Sobol
Regia: Lucian Pavel
Producător: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București
Durata: 1h 15min.

Joi, 16 mai
19.00 – Sala Mare
In a Forest Dark and Deep de Neil LaBute
Regia: Iarina Demian
Coproducție: unteatru, București& ArtEst Foundation
Durata: 1h 30min. 16+

21.00 – Sala Studio
Taximetriști
de Bogdan Theodor Olteanu și Adrian Nicolae
Regia: Bogdan Theodor Olteanu
Coproducție: TETA și Apollo111 Teatrul, București
Durata: 1h 45min. 16+

Vineri, 17 mai
19.00 – Sala Mare
Rețeta perfecțiunii în foarte mulți pași care nu duc nicăieri
Un teatru fizic de: Andrea Gavriliu
Producător: Teatrul de Nord Satu Mare
Durata: 1h
20.30 – Sala Studio
OST (Organic Sound Twist)
Un concept de: Andrea Gavriliu
Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca
Durata: 45min. 12+

Sâmbătă, 18 mai
19.00 – Sala Mare
Amintiri
Spectacol-concert de Ada Milea, după Ion Creangă
Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț
Durata: 1h 7+
20.00 – Sala Studio
Ultima bandă a lui Krapp de Samuel Beckett
Regia: Toma Dănilă
Producător: unteatru, București
Durata: 1h 30min. 14+

21.30 – Sala Mare
Just Push Play
spectacol interactiv de improvizație
Durata: 1h 30min. 12+

Duminică, 19 mai
19.00 – Sala Mare
Têtes d’Affiche
Coregrafia: Bouba Landrille Tchouda
Producător: Compagnie Malka, Grenoble (Franța)
Durata: 1h 12+
20.30 – Sala Studio
Emigranții de Slawomir Mrozek
Regia: Dan Glasu
Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 1h

LĂSAȚI UN MESAJ