Start ratat în play-out! ACS Poli a pierdut în prelungirile jocului cu Voluntari

95

ACS Poli a pornit cu stângul în play-out. Timișorenii au pierdut în ultima fază duelul de la FC Voluntari, scor 0-1, și ajung primii deasupra liniei cu emoțiile retrogradării.

Echipa pregătită de Leo Grozavu a pierdut printre degete primul punct în play-out. Argentinianul Maxi Oliva a provocat un penalty în prelungirile jocului de la Voluntari privându-și colegii de obținerea unei remize prețioase în startul fazei secunde a campionatului. Avea să fie singura reușită a unui meci destul de șters în ceea ce privește fazele de poartă.

Ilfovenii au avut inițiativa în confruntarea de duminică seara, Benzar și Adrian Bălan l-au evidențiat pe Straton în patru rânduri. În timp ce la poarta adversă Poli a contat doar la șutul lui Haruț din minutul 37 respins de Mincă.

Ultima șansă de a marca le-a aparținut tot ilfovenilor, în minutul 84, când Straton l-a blocat pe Marinescu scăpat singur în interiorul careului. Când toată lumea era mulțumită cu câte un punct și se aștepta fluierul de final al partidei, a ieșit la rampă fundașul stânga al bănățrenilor.

În cel de-al treilea minut de prelungire, Maxi Oliva îl busculează în careu pe Deac și provoacă un penalty. Veteranul Florin Cernat execută cu siguranță și îl învinge pe Straton de la punctul cu var: 1-0.

ACS Poli: Straton – Haruț, Străuț, Melinte, Artean, Oliva – Munteanu (min. 90+3, Șeroni), Enescu, Vașvari, Ciucur (min. 68, Popovici) – Roman (min. 90 – Drăghici).

Cu 14 puncte, Timișoara coboară pe locul 5, primul deasupra pozițiilor cu emoții din play-out. Violeții mai au doar trei puncte în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, ocupanta locului de baraj. În runda viitoare, Poli merge la Ploiești pentru partida cu Juventus București.