SCM Poli, victorie de serviciu pe terenul codașei. Portarul Varo, printre marcatori

85

SCM Politehnica a obținut o victorie așteptată pe terenul ultimei clasate din Liga Zimbrilor, Universitatea Cluj, formație fără victorie în acest sezon. Bănățenii s-au impus cu 37-27 (22-16), într-un meci în care portarul Ludovic Varo a fost, din nou, pe lista marcatorilor.

Echilibrul a ținut doar un sfert de oră, cu ardelenii aflați și ei la conducere la câte un gol diferență. Apoi, Politehnica s-a distanțat la 6 goluri până la pauză și la 10 goluri diferență în ultimul sfert de oră al întâlnirii – diferență stabilită de goalkeeper-ul Ludovic Varo!

Principalii marcatori au fost Sadoveac 8, Irimescu 6, Neamțu 4 și Dragas 4, de la Poli, respectiv Kotai 6, Fodorean 5 și Coman 5, de la clujeni. Următorul meci al Politehnicii va fi miercuri, de la ora 18:00, cu CSM Bacău, la sala ”Constantin Jude”.