Remiză albă pentru Politehnica Timișoara, la ultimul meci din 2018

65

Politehnica Timișoara a încheiat anul fotbalistic 2018 cu o remiză albă, pe „Știința”, în compania celor de la Energeticianul Petroșani, formație pregătită de fostul tehnician al „violeților”, Bogdan Andone. S-au întâlnit două formații cu mari probleme de lot și cu jucători foarte tineri înscriși pe lista rezervelor, care în cele din urmă s-au anihilat reciproc. Totuși, formația ce activează în Valea Jiului a avut mai multe ocazii clare, înclusiv o bară lovită de golgeterul echipei, Vlad Rusu.

Tabela a rămas nemodificată astăzi, pe „Știința”, într-un meci disputat pe un teren moale și o vreme rece și mohorâtă. Oaspeții au dat primele semne de pericul la poarta lui Dalin Munteanu prin Vlad Rusu, care, în minutul 2, și-a încercat norocul de la 22 de metri, însă a trimis pe direcția portarului, iar în minutul 10 a apărut periculos în centrul careului și a deviat cu capul, pe lângă poartă. Două minute mai târziu, Robert Petre a fost blocat de același Dalin Munteanu, la capătul unei faze la care oaspeții au solicitat penalti.

Politehnica a ieșit la joc, punctând în statistică mai întâi prin șuturi de la distanță, expediate de Miholca (min. 17) și Lazea (min. 23), ambele reținute de Miron. În minutul 32, goalkeeperul oaspeților și-a salvat echipa, respingând șutul la colțul lung al tânărului Jurj, care a încheiat o acțiune personală de toată frumusețea, în care l-a driblat elegant pe Enache. Ultima șansă notabilă a primei părți a aparținut tot poliștilor, în minutul 38, atunci când Bedea a tras cu sete, de la 22 de metri, iar Miron a respins spectaculos în corner.

Mitanul secund a aparținut aproape în totalitate oaspeților, care au ieșit mai deciși de la cabine, iar în minutul 48, Vlad Rusu a tras în bară din câțiva metri, după o centrare de pe stânga a lui Dragu. Poli a avut însă o șansă importantă în minutul 64, atunci când Bozian i-a așezat de pe stânga balonul lui Ignea, care a tras de la 16 metri, la firul ierbii, iar Miron a respins din două încercări, sosirea lui Bedea fiind prea târzie. Energeticianul a replicat în minutul 80, atunci când Robert Petre a pătruns spre zona centrală și a tras de la 20 de metri, la vinclu, însă Dalin Munteanu, cu un reflex senzațional, a respins în corner.

S-a încheiat 0-0, după un meci în care ambii tehnicieni au fost forțați de împrejurări să debuteze doi jucători foarte tineri: Denis Radu (născut 2003), respectiv Vlăduț Buturcă (născut 2002).

Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): D. Munteanu – Jurj, Mera (cpt.), Scutaru (64, Coadă), Cojocaru (87, D. Radu) – Lazea, Ignea – Bedea, Bozian, Miholca (33, Vidrăsan) – Plămadă
Energeticianul Petroșani (antrenor Bogdan Andone): Miron – Drugă, D. Lung (cpt.), Ioniță, Enache (74, Misăraș) – C. Cristea, Neacșa (90, Ionică) – Tudorache, R. Petre, Dragu (90+3, Buturcă) – Vl. Rusu