O victorie și un eșec în dubla amicală cu Reșița

138

SCM Politehnica Timişoara și HC Adrian Petrea Reșița și-au împărțit victoriile în dubla amicală jucată zilele trecute. După 27-28 la Reșița, Poli și-a luat revanșa acasă cu 31-21.

Handbaliștii timișoreni și-au continuat seria jocurilor amicale ale verii cu o dublă amicală contra colegei de eșalon HC Adrian Petrea Reșița. Vineri cele două echipe și-a măsurat forțele la Reșița, iar o zi mai târziu s-au înfruntat și la Timișoara. Prima partidă s-a încheiat cu victoria gazdelor cu 28-27 (13-12), golurile timișorenilor fiind marcate de Lasica (8 goluri), Milosevic (5 goluri), Marjanovic (3 goluri), Lazarov (3 goluri), Fenici (3 goluri), Ștefan (2 goluri), Neamțu (1 gol), Simovic (1 gol), Santeiu (1 gol).

Revanșa de la Timișoara a fost la discreția alb-violeților, scor 31-21 (18-9). Alb-violeţii au realizat o primă repriză excelentă, făcându-l pe managerul sportiv Dan Dumitru să spună că a văzut “cele mai bune 17 minute” ale timişorenilor. Avantajul a crescut până la un maxim de 15 goluri, 28-13 în min 47, după care antrenorul Pero Milosevic a schimbat mare parte a distribuţiei de bază.

Politehnica: Marjanovic 6, Lazarov 6, Lasica 5, Fenici 4, Ştefan 3, Milosevic 2, Pejovic 2, Neamţu 2, Şimicu 1.

Reşiţa: Huta 4, Heimbach 4, Rohozneanu 3, Ignat 3, Turcu 2, Starchenko 2, Trifkovic 1, Pârvan 1.

Următoarele amicale ale celor două echipe se vor juca la Timişoara, la sfârşitul săptămânii viitoare, cu vicecampioana Ungariei, Pick Szeged; timişorenii vor juca vineri după amiază, iar reşiţenii sâmbătă la prânz.