Galop de sănătate în final de tur! Saracens și-a luat avânt către duelurile europene

125

Campioana a pus capăt evoluțiilor din turul Superligii prin cel mai categoric succes: 54-20 în compania Politehnicii Iași. Duelul a reprezentat ultimul test al celor de la SCM Timișoara Saracens înaintea startului campaniei europene.

Final de tur pentru rugbiștii timișoreni sâmbătă dimineața, pe Dan Păltinișanu. Băieții din Ronaț au realizat scorul rundei în compania codașei Politehnica Iași, 54-20, rezultat cu care au urcat provizoriu pe poziția a treia. O victorie clară a gazdelor, lucru demonstrat și de raportul eseurilor 8-2, și o ultima repetiție înaintea debutul în Continental Shield, competiția europeană ce debutează săptămâna viitoare.

În fața unor tribune goale, moldovenii au ținut ritmul doar în prima repriză, una încheiată neașteptat de strâns: 12-10. După pauză însă gazdele au marcat aproape la fiecare acțiune ofensivă și scorul a luat proporții.

Au marcat eseuri Helu (2), Hunt, Manumua, Seniloli, Rus, Umaga, Simionescu, în timp ce Samoa a pus pe tabelă 6 transformări și Conache una. Punctele oaspeților au venit de la Curcan (1 eseu), Moa (1 eseu), Plai (2 transformări și 2 penalități).

Timișoara Saracens: Badiu, Sabău, Pungea – Popârlan, Drenceanu – Doyle, Rus, Morrison – Seniloli, Hunt – Simionescu, Umaga, Manumua, Helu – Samoa. Rezerve: Doge, Rădoi, Mariș, Mureșan, Iftimiciuc, Conache, Popa, Sefanaia.

Peste exact o săptămână, în Banat sosește primul adversar al timișorenilor din întrecerea europeană – italienii de la Petrarca.