Pandemia de coronavirus se menține pe o pantă descendentă în vestul țării. În județul Timiș se înregistrează o rată de infectare de 0,5/1.000 de locuitori, cu 10 cazuri noi înregistrate.
Autoritățile sanitare au efectuat peste 1.800 de teste. Și în spitale situația este tot mai bună de la o zi la alta. Marți, sunt internați 125 de pacienți COVID și 31 de paturi ATI sunt ocupate. A fost raportat un deces în ultima zi. Fârdea și Nădrag rămân singurele localități cu rate de infectare mai mari de 3/1.000 de oameni, mai exact aici sunt incidențe de 5,27, respectiv 4,27.
În alte 4 localități ratele sunt cuprinse între 1,71 și 2,83 la mia de oameni. Acestea sunt: Voiteg, Fibiș, Moravița și Checea. În Timișoara se înregistrează o incidență a cazurilor de coronavirus de 0,55, după ce au fost depistate 4 persoane bolnave. În țară au fost raporate 381 de cazuri noi. Așadar, de la debutul pandemiei, 1.076.154 de români au contactat noul virus, 1.035.115 fiind vindecați.


