25.1 C
Timișoara
luni 29 aprilie 2024

Victorie pentru Banat Girls Comloșu Mare în restanța cu ACS Târgu Mureș

Marcatoare în premieră pentru echipa timișeană Banat Girls Comloșu Mare a obținut una dintre cele mai clare victorii ale sezonului în Superliga de fotbal feminin, a doua din play-out, în restanța din etapa a III-a cu ACS Târgu Mureș.

Bănățencele au deschis scorul repede, în minutul 2, când Melisa Șodinca a scăpat spre poartă și a trimis balonul în plasă, pe lângă portărița Sara Heim. Echipa oaspete a răspuns cu două ocazii ale lui Kincso Szekely. Mai întâi fotbalista Mureșului a șutat pe lângă poartă din poziție bună, iar două minute mai târziu a trecut de portărița Laura Vogt, a trimis spre poarta goală, dar Denisa Hațegan a respins în corner.
În minutul 14, Melisa Șodinca a trimis o pasă printre apărătoarele Mureșului, Rebecca Melack a pătruns și a făcut 2-0. La faza imediat următoare, aceeași Melisa Șodinca a centrat în careu, iar una dintre apărătoarele oaspete a respins în corner, fiind aproape de un autogol.
În minutul 23, după o eroare în apărarea timișeană, Kincso Szekely a șutat din marginea careului și a redus diferența de pe tabelă, dar a stabilit și scorul pauzei.
La numai 3 minute de la reluare, Melisa Șodinca a fost faultată în careul ardelean, iar centralul partidei a arătat punctul cu var. Francesca Frericks a executat perfect și a făcut 3-1, reușind și primul său gol, în Superligă. În minutul 70, Banat Girls a făcut 4-1, odată cu reușita Gabrielei Ivăncescu, mezina lotului fiind și ea la prima reușită în campionat.
Scorul final al întâlnirii a fost stabilit în minutul 78, de Francesca Frericks, 5-1 pentru Banat Girls.

„A fost o atmosferă foarte frumoasă. M-am bucurat foarte mult că am dat gol. Am fost puțin dezorganizate la începutul meciului, dar ne-am revenim, am pasat destul de frumos și este o victorie care ne dă un moral bun pentru meciurile care urmează. Am mai avut o fază la care puteam să înscriu, dar m-am precipitat pentru că se apropia și adversarul și nu am mai putut să înscriu. Poate o voi face altă dată”, a spus la final Gabriela Ivăncescu.

„A fost un meci bun. Am avut parte de dificultăți în ultima vreme la club, dar sunt foarte fericită, sunt mândră și de fete pentru că toate am pus suflet și am avut energia și dorința de a obține o victorie astăzi. Bineînțeles, faptul că am înscris primele mele goluri a fost un fel de cireașă de pe tort și mă bucur pentru asta. Sper bineînțeles să mai înscriu. Cred că întrecerea este una puternică pentru că indiferent cu ce echipă joci trebuie să dai tot ce ai mai bun”, a declarat la final Francesca Frericks.

În runda viitoare, Banat Girls va juca tot pe teren propriu împotriva liderului din play-out, Gloria Bistrița.
În acest duel, echipa timișeană a fost condusă de pe margine de antrenorul echipei de junioare, Dan Popescu, cel care va asigura interimatul în perioada următoare.
Banat Girls: Laura Vogt – Nara Estefania da Costa, Denisa Hațegan, Amanda Lihv, Andrada Ungur, Francesca Frericks, Rebecca Melack, Gabriela Ivăncescu, Suzuho Yamasaki, Larisa Grigore, Melisa Șodinca(c). Au mai intrat: Andreea Tomescu, Bianka Granados, Elena Ruvila și Anca Dobai.

Nicol Dinca Vuia, integralista la echipa nationala cu Suedia
Fotbalista de la Banat Girls Comloșu Mare, Nicol Dincă Vuia a jucat 90 de minute în duelul dintre Romania și Suedia, din preliminariile Campionatului European sub 19 ani.
Tricolorele mici au încheiat la egalitate, 0-0, acest al doilea meci din grupa de calificare, după ce în primul au pierdut cu 2-0 în fața Germaniei. În acea întâlnire, fotbalista bănățeană a intrat în teren în repriza a doua.
În ultima partidă din grupă România va juca marți împotriva echipei care găzduiește meciurile din această grupă, Ungaria.