Marți a continuat seria de întîlniri ale mediului de afaceri cu cele mai importante instituții de stat ce au noutăți legislative de adus la cunoștiința generală. Mediul înconjurător se dovedește a fi unul din cele mai sensibile componente ale vieții cotidiene. Protecția mediului nu mai este, de mult timp, un moft, așa cum încă încearcă unii să minimalizeze importanța acestui aspect.
Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN), în colaborare cu Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate – Direcția Județeană de Mediu Timiș și Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Timiș, sub egida Instituției Prefectului Județul Timiș, a organizat marți, 3 martie 2026, în Sala Banat a Centrului Regional de Afaceri al CCIA Timiș, seminarul de informare a agenților economici, având ca temă:
Aspecte privind responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor
Florica Chiriță, președinte CCIAT, a scos în evidență importanța întâlnirilor de acest fel în contextul înăspririi sancțiunilor din domeniul mediului. „În zona de mediu amenzile sunt tot mai mari, de aceea ne-am dorit să organizăm un seminar de instruire și informare a agenților economici. Scopul este ca firmele să fie la zi cu informațiile și să evite situațiile critice generate de nerespectarea legislației”.
„Întâlnirile care aduc la aceeași masă autoritatea publică și mediul economic sunt cheia unei conformări eficiente și a unei economii durabile”, a apreciat comisarul-șef al Gărzii de Mediu Timiș, Luci Mușuroi.
Cosmina Daniela Popescu, a explicat necesitatea cunoașterii și aplicării corecte a legislației de mediu deopotrivă cu necesitatea obținerii acordurilor și autorizațiilor de mediu pentru implementarea proiectelor și a investițiilor, dar și obligativitatea aplicării vizei anuale după emiterea autorizației. „În lipsa vizei anuale, autorizația de mediu își pierde valabilitatea”, a atras atenția directorul Direcției Județene de Mediu Timiș.
Două instituții importante din județ au contribuit la buna desfășurare a acestui seminar.
Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate – Direcția Județeană de Mediu Timiș a prezentat:
– Modul de evidență și de raportare a datelor pentru diferite fluxuri de deșeuri: ambalaje și deșeuri
de ambalaje, deșeuri de echipamente electrice și electronice, deșeuri de baterii și acumulatori, vehicule scoase din uz, evidența cronologică lunară și/sau anuală privind cantitățile de deșeuri generate și/sau gestionate conform OUG 92/2021 privind regimul deșeurilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 17/2023 cu modificările și completările ulterioare;
– Aspecte privind derularea procedurilor de reglementare din punct de vedere al protecției mediului (aviz, acord, autorizație, autorizație integrată de mediu);
– Aspecte privind monitorizarea factorilor de mediu și raportarea datelor, inclusiv a incidentelor/accidentelor și poluărilor accidentale.
Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Timiș a prezentat: Conformarea la legislația de mediu – obligație legală, dar și oportunitate pentru dezvoltarea durabilă a afacerilor.
Seminarul a fost susținut de specialiști din cadrul Direcției Județeane de Mediu Timiș și a Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Timiș.

