Remiză albă în derby-ul codașelor, ASA – Poli

147

ACS Poli și-a atins obiectivul în meciul al doilea al anului, a terminat neînvinsă partida cu ASA Târgu Mureș. Un 0-0 care o aduce pe gruparea timișoreană la cota 10 în clasamentul Ligii I.

Fotbaliștii timișoreni rămân neînvinși la restartul Ligii I de fotbal. După remiza cu Mediașul, băieții lui Ionuț Popa au terminat la egalitate și cu ASA Târgu Mureș în duelul direct pentru evitarea ultimei poziții. Mutat la Cluj-Napoca din cauza arenei înzăpezite a mureșenilor, jocul s-a încheiat indecis. Un meci slab în care Poli nu a știut să profite de avantajul terenului neutru și rămân inferiori ASA-ului la meciuri directe după acel 0-1 înregistrat în tur, pe Dan Păltinișanu.

Derby-ul codașelor Ligii I și-a arătat de la început limitele. Prima jumătate de oră de joc nu a avut nicio ocazie de gol. Până la pauză situațiile de a marca au fost trecute la două centrări aruncate în careul gazdelor și cel al oaspeților. Abia din repriza secundă emoțiile au apărut la cele două porți. Faptul că în minutul 53, Candrea a avut primul șut pe poartă spune multe despre meciul în care fiecare tabără s-a temut să nu piardă.

Poli și-a arătat colții prin Fucek în minutul 59, cu un șut periculos ce nu și-a nimerit ținta. Cea mai mare ocazie a partidei le-a aparținut gazdelor cu 14 minute înainte de fluierul final, la șutul lui Ciolacu din situație de singur cu portarul. Timișoara s-a mulțumit cu egalul și a apărat punctul care o ține pe penultima poziție.

ACS ajunge la 10 puncte în clasamentul Ligii I și vine la opt lungimi de prima poziție neretrogradabilă ocupată de Concordia Chiajna. Violeții au 10 zile la dispoziție să pregătească următorul meci de campionat, cel de acasă cu CSM Poli Iași din 20 februarie.

ACS Poli: Straton – Novak (90, Neagu), Bocșan, Cânu, Străuț – Soljic, Artean – Fucek, Croitoru, Bărbuț (82, Popovici) – Drăghici (64, Pedro Henrique).