14.1 C
Timișoara
vineri 24 mai 2024

Gimnastica artistică se întoarce la Timișoara

Federația Română de Gimnastică în parteneriat cu Primăria Municipiului Timișoara organizează în perioada 6-9 aprilie, la sala Olimpia „Constantin Jude” patru competiții:
– prima etapă de selecţie pentru stabilirea componenţei echipei de senioare care va participa la Campionatele Europene de la Rimini (2-5 mai),
– concursul international ”Rising Star Trophy”,
– Campionatul Național de gimnastică artistică feminină pe echipe al Junioarelor I și
– Campionatul Național de gimnastică artistică feminină individual și pe echipe al junioarelor III și II.

Pe 4 aprilie, ora 19, la Iulius Mall din Timişoara (zona Atrium), Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă, Maria Ceplinschi, Andreea Preda, Amalia Puflea, Miruna Botez, Alexia Vânoagă, Florea Alexandra şi Bianca Vişovan vor participa la o conferinţă de presă înainte de concursul din 6 aprilie de la Sala „Constantin Jude” (Olimpia).
Componentele loturilor olimpice de la Deva, Bucureşti şi Constanţa vor fi însoţite de antrenorii Camelia Voinea, Corina Moroşan, Lăcrămioara Moldovan, Carmen Traicu, Patrick Kiens, Daymon Jones, Florin Cotuţiu, Cristian Moldovan şi Ciprian Creţu.
Din partea Federației Române de Gimnastică vor participa Anca Mihăilescu Grigoraș, Director Relații Internaționale FRG și Președintele Comitetului Tehnic pentru gimnastică artistică feminină din cadrul European Gymnastics și Angela Cacoveanu, antrenor federal FRG.
Multipla campioană olimpică mondială și europeană, Simona Amânar Tabără va fi prezentă alături de gimnaste.
Sportivele fac parte din proiectul „Ţară, ţară, vrem campioane!” coordonat de Mariana Bitang şi Octavian Bellu şi finanţat de OMV Petrom.
Competiţia la care vor participa senioarele este prima etapă de selecţie pentru stabilirea componenţei echipei care va participa la Campionatele Europene de la Rimini (2-5 mai).
„Rising Star Trophy” este o competiție la care participă gimnaste din Ungaria, Letonia, Grecia și România. Aniela Tudor, Antonia Cârciog, Bianca Ioniță, Alexandra Nica ne vor reprezenta în competiția prejunioarelor, iar Adelina Ionescu, Evelina Papana, Anamaria Mihăescu, Alexia Blănaru și Iris Iordache, la junioare.
La campionatele naționale ale Junioarelor I, II și III vor participa 182 gimnaste de la 17 cluburi (CSM Arad, SCM Bacău, CSȘ Bârlad, CSȘ Buzău, CS Dinamo, CSȘ 2 București, CSM Cluj, CSȘ Viitorul Cluj, CSA Steaua, CS Farul Constanța, CSȘ1 Constanța, LPS Cetate Deva, CSȘ Focșani, CSM Onești, CS Petrolul Ploiești, CSȘ1 Timișoara, ACS Phoenix Târgoviște).

PROGRAMUL COMPETIȚIILOR

Sâmbătă, 06.04.2024

09.30-09.50 Festivitate de deschidere
10.00-11.40 Concurs pe echipe seria I, Junioare I
14.10-16.15 Concurs de selecție (prima etapă) pentru Campionatele Europene, Senioare
17.45-19.25 Concurs pe echipe seria a II-a, ”Rising Stars Trophy”
19.35 Festivitate de premiere echipe Junioare I și ”Rising Stars Trophy”

Duminică, 07.04.2024

10.25-12.25 Finale pe aparate ”Rising Stars Trophy”
11.45-12.00 Festivitate de premiere ”Rising Stars Trophy”

Luni, 08.04.2024

15.05-15.20 Festivitate de deschidere
15.25-17.55 Concurs pe echipe, Junioare III, Nivel 6
19.10-20.25 Concurs pe echipe, Junioare II, Nivel 4
20.30 Festivitate de premiere Nivel 6 și 4

Marți, 09.04.2024
10.05-12.10 Concurs pe echipe, Junioare III, Nivel 7
13.50-15.55 Concurs pe echipe, Junioare III, Nivel 7
17.50-20.20 Concurs pe echipe Junioare II Nivel 5
20.25 Festivitate de premiere Nivel 7 și 5

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Alte subiecte :

Citește și :