27.9 C
Timișoara
marți 16 iulie 2024

Festivalul Inimilor, cea de-a XXXIII-a ediţie în Parcul Rozelor din Timişoara, aduce în municipiu 28 de ansambluri din 14 ţări şi evenimente în premieră. FOTO-VIDEO

O ediție de sărbătoare, aducătoare de culoare și de bucurie. Vor fi, în total, 28 de ansambluri, din 14 țări: Ungaria, Serbia, Bulgaria, Brazilia, Columbia, Georgia, Irlanda, Polonia, Mexic, Coreea de Sud, Portugalia, Ucraina, Republica Moldova șiRomânia.

Tradiționala paradă a portului popular a avut loc pe traseul Piața Libertății – Operă – Catedrală – Parcul Rozelor, iar deschiderea oficială a Festivalului, în Parcul Rozelor.

Pe lângă spectacolele tradiționale din ParculRozelor, încercăm să exprimăm bucuria Festivalului Inimilor și să aducem folclorul universal mai aproape de public, prin următoarele evenimente:

  • 8-30 iulie 2024, Galeria Rotonda

DIN INIMA BANATULUI

Expoziție de costume tradiționaledin Banat din colecția etnografică Marius Matei

Vernisaj: duminică, 7 iulie 2024, între orele 18:00-21:00, Parcul Rozelor

  • Sâmbătă, 6 iulie 2024, 11:00, Parcul Rozelor

LUMEA ÎN RITMURI DE ZUMBA

Workshop pe muzica popoarelor participante la Festivalul Inimilor, coordonat de Claudiu Guțu

  • Duminică, 7 iulie 2024, 11:30

„EX-CENTRICA”, PERFORMANCE-URI COREGRAFICE ÎN CARTIERE

Ca în fiecare an, Festivalul Inimilor călătorește, din inima orașului, în parohii din cartiere, unde vor avea loc scurte reprezentații de coregrafie folclorică internațională.

PROGRAM

3-7 IULIE 2024, PARCUL ROZELOR

MIERCURI, 3 IULIE, ORA 19:00, PARCUL ROZELOR

Grupul folcloric „Lavradeiras da Meadela”, Portugalia

Ansamblul Coregrafic „Sonechko”, Ucraina

Grupul folcloric „Flor de Atalaia”, Brazilia

Ansamblul „Cununa Timișului”, Ghiroda

Ansamblul „Krakus”, al Universității de Științe și Tehnică din Cracovia, Polonia

Ansamblul Profesionist „Banatul”, Timișoara

Ansamblul coregrafic al Universității din Nuevo León, Mexic

Ansamblul coregrafic „Jaehyung”, Seul, Coreea de Sud

Ansamblul Artistic Profesionist „Baladele Deltei”, Tulcea

Grupul „Jordan Academy Keltic Flair”, Irlanda de Nord

Ansamblul „Mtiebi”, Georgia

Ansamblul „Arsenal”, Bulgaria

Ansamblul FundațieiCulturale Folclorice, Columbia

Ansamblul „Dule Milosavljević”, Čačak, Serbia

JOI, 4 IULIE, ORA 18:00, PIAȚA LIBERTĂȚII

Parada costumelor populare

JOI, 4 IULIE 2024, ORA 18:30,PARCUL ROZELOR

Ceremonia de deschidere a festivalului

JOI, 4 IULIE 2024, de la ora 19:00, PARCUL ROZELOR

Ansamblul „Timișul” Tineret, Timișoara

Ansamblul Folcloric Tabán, Békéscsaba,Ungaria

Ansamblul Fundației Culturale Folclorice, Columbia

Ansamblul „Mladost”, Timișoara

Ansamblul Folcloric Profesionist „Junii Sibiului”, Sibiu

Ansamblul coregrafic „Jaehyung”, Seul, Coreea de Sud

Grupul „Jordan AcademyKeltic Flair”, Irlanda de Nord

Grupul folcloric „Flor de Atalaia”, Brazilia

Ansamblul „Arsenal”, Bulgaria

Grupul folcloric „Lavradeiras da Meadela”, Portugalia

Ansamblul „Krakus”, al Universității de Științe și Tehnică din Cracovia, Polonia

Ansamblul „Mtiebi”, Georgia

VINERI, 5 IULIE 2024, ORA 19:00, PARCUL ROZELOR

Ansamblul „Zestrea Gugulanilor”, Caransebeș

Grupul „Jordan Academy Keltic Flair”, Irlanda de Nord

Ansamblul Folcloric „Lugojana”, Lugoj

Ansamblul Coregrafic „Sonechko”, Ucraina

Ansamblul Folcloric Studențesc „Doina Timișului”, Timișoara

Ansamblul „Arsenal”, Bulgaria

Ansamblul Fundației Culturale Folclorice, Columbia

Ansamblul Folcloric Tabán, Békéscsaba,Ungaria

Ansamblul „Dule Milosavljević”, Čačak, Serbia

Ansamblul „Timișul”, Timișoara

Ansamblul coregrafic „Jaehyung”, Seul, Coreea de Sud

Ansamblul „Mtiebi”, Georgia

Ansamblul coregrafic al Universității din Nuevo León, Mexic

SÂMBĂTĂ, 6 IULIE 2024, ORA 19:00, PARCUL ROZELOR

Ansamblul „Eszterlanc”, Timișoara

Ansamblul Folcloric Tabán, Békéscsaba,Ungaria

Ansamblul Coregrafic „Sonechko”, Ucraina

Ansamblul „Arsenal”, Bulgaria

Grupul „Jordan Academy Keltic Flair”, Irlanda de Nord

Ansamblul coregrafic „Jaehyung”, Seul, Coreea de Sud

Grupul folcloric „Lavradeiras da Meadela”, Portugalia

Ansamblul „Krakus”, al Universității de Științe și Tehnică din Cracovia, Polonia

Grupul folcloric „Flor de Atalaia”, Brazilia

Ansamblul Fundației Culturale Folclorice, Columbia

Ansamblul „Mtiebi”, Georgia

Ansamblul coregrafic al Universității din Nuevo León, Mexic

Ansamblul „Dule Milosavljević”, Čačak, Serbia

Baletul Național „Joc”, Republica Moldova

DUMINICĂ, 7 IULIE 2024, ORELE 18:00-21:00, PARCUL ROZELOR

Expoziție de costume tradiționale din Banat din colecția etnografică Marius Matei, accesibilă persoanelornevăzătoare (explicații în Braille sau disponibile pe aplicațiile dedicate acestei categorii de public)

DUMINICĂ, 7 IULIE 2024, ORA 19:00, PARCUL ROZELOR

Ansamblul „Banater Tanzgruppen”, Timișoara

Ansamblul Folcloric Tabán, Békéscsaba,Ungaria

Școala de dans „Maria și Marius Ursu”, Timișoara

Grupul folcloric „Lavradeiras da Meadela”, Portugalia

Ansamblul „Casa Tineretului” Sânmihai, Serbia

Ansamblul„PustaBanatului”, Timișoara

Ansamblul „Sveti Sava”, Sânnicolau Mare

Grupul folcloric „Flor de Atalaia”, Brazilia

Grupul „Jordan Academy Keltic Flair”, Irlanda de Nord

Ansamblul coregrafic „Jaehyung”, Seul, Coreea de Sud

Ansamblul „Arsenal”, Bulgaria

Ansamblul coregrafic al Universității din Nuevo León, Mexic

Ansamblul „Dule Milosavljević”, Čačak, Serbia

Ansamblul „Krakus”, al Universității de Științe și Tehnică din Cracovia, Polonia

Ansamblul Coregrafic „Sonechko”, Ucraina

Ansamblul „Mtiebi”, Georgia

Ansamblul Fundației Culturale Folclorice, Columbia

DUMINICĂ, 7 IULIE 2024, ORA 23:00, PARCUL ROZELOR

Ceremonia de închidere a festivalului

Sursa: https://www.radioresita.ro/

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Alte subiecte :

Citește și :