24.1 C
Timișoara
duminică 28 aprilie 2024

Banat Girls Comloșu Mare învinsă de campioana din Cluj în ultimul amical al iernii

Banat Girls Comloșu Mare a pierdut cu 3-0 ultimul meci de verificare din pauza competițională în compania Universității Olimpia Cluj, partidă disputată pe o nouă bază sportivă inaugurată recent la Sebeș.
Meciul s-a jucat pe un teren sintetic. Prima acțiune periculoasă a aparținut formației campioane. Carolina Țabur a trimis în bara transevrsală a porții timișene. După aproape o oră de joc, Grace Sklopan, nou venita la echipa clujeana, a ratat și ea o buna oportunitate. Banat Girls au răspuns cu o faza în urma căreia Nara da Costa i-a pasat Francescai Frericks, iar sutul acesteia a fost blocat de de apărarea ardeleană. Aceeași Frericks a mai trimis o lovitură de cap spre poartă, după un corner executat de Larisa Grigore, însă mingea s-a oprit în brațele Samanthei Blazek, iar la pauză, scorul a fost 0-0.

Repriza secundă a început cu o ocazie a Carolinei Țabur, blocată în situație de singur cu portarul de Laura Vogt. După numai un minut, aceeași fotbalistă, care a și purtat banderola de căpitan al campioanei, a deschis scorul. Jucătoarea din Republica Moldova a fost și la originea golului 2, care a venit la jumătatea reprizei și a fost semnat de Tanya Maier, debutantă în prima echipă a Olimpiei. Banat Girls a răspuns prin șuturile de la distanță expediate de Elena Ruvila și Nara da Costa, însă de fiecare dată goalkeeper-ul Briana Brici a fost la post. Brazilianca formației timișene a mai scăpat odată spre poarta ardeleană, însă a șutat slab și a prins portarul clujean.
Tabela a fost închisă cu 2 minute înainte final de Florentina Iancu, iar Olimpia s-a impus cu 3-0.
Banat Girls: Laura Vogt – Gabriela Ivăncescu, Anca Dobai, Amanda Lihv, Denisa Hategan, Nara da Costa, Suzuho Yamasaki, Melisa Șodinca, Francesca Frericks, Elena Ruvila, Larisa Grigore. A mai evoluat: Andrada Ungur

„Nu țin neapărat să pun accent pe rezultat. Am văzut mult mai multe lucruri bune decât ce am văzut în ultimul meci cu Poli. Cred că am îmbunătățit multe multe lucruri. Sunt mulțumit de ce am văzut. Am luat 3 goluri pe greșeli personale din nou, dar cred că le putem evita și o să arătăm mai bine. Da, am jucat cu primele două echipe din campionat într-un timp foarte scurt și e normal să se vadă și oboseala. Eu zic că de la meci la meci ne vom îmbunătăți jocul și vom juca din ce în ce mai bine”, a spus după meci antrenorul lui Banat Girls Comloșu Mare, Liviu Ivasuc.

„Având în vedere că astăzi am aliniat o echipă cu multe noutăți, în sensul în care au mai venit și niște jucătoare am luat și de la junioare, dat fiind că în calendarul internațional e loc pentru loturile naționale, e o concluzie bună pentru noi, în sensul în care fetele au arătat că au disponibilitate la efort, au încercat să joace cam ce facem la antrenament. Una peste alta un test reușit… Banat Girls e o echipă despre care știm toată lumea că a pierdut niște jucătoare, a adus altele, încearcă să reconstruiască. Mi-a plăcut foarte mult atitudinea lor și asta cred că este punctul principal, pentru că dacă încerci să maschezi, să păcălești, nu e ok. Trebuie să învețe să joace și atunci lucrurile vor evolua”, a spus antrenorul Universității Olimpia Cluj, Constantin Olariu.
Banat Girls va relua meciurile oficiale la finalul acestei săptămâni, când va întâlni, în ultima etapă din sezonul regular, în deplasare, pe Farul Constanța.

Nicol Dincă-Vuia a jucat în ambele meciuri ale naționalei sub 19 ani cu Bosnia&Hertegovina

Fotbalista, Nicol Dincă-Vuia a fost titulară, și integralistă, în primul meci pe care selecționata sub 19 ani l-a jucat vineri în compania Bosniei&Hertegovina. Duelul s-a încheiat la egalitate, 0-0.
În a doua partidă, programată duminică, Nicol a început întâlnirea pe banca de rezerve.
A fost trimisă în teren de antrenorul Massimo Pedrazzini în minutul 56 al meciului, când a înlocuit-o pe Karina Bolboacă, fotbalista formației maghiare Pecs. Romania a pierdut aceasta întâlnire cu 2-1.
Naționala sub 19 ani pregătește meciurile din Liga A din preliminariile Campionatului European, programate în această primăvară. România este într-o grupă cu Germania, Suedia și Ungaria. Partidele se vor disputa în perioada 31 martie – 9 aprilie, în Ungaria.