Zilele Reșiței, al doilea an în varianta stereo. Artiști celebri ajung în Banat, în frunte cu trupa Carla’s Dreams

329

Nu vă gândiți la sonorizare, care este dolby și stereo de mult timp, ci la ideea patentată de actualul primar, Ioan Popa, de a organiza Zilele Reșiței în cele două zone mari din oraș: în tradiționalul Centru Civic, dar și în Parcul Tricolorului din cel mai mare cartier al municipiului, Lunca Bârzavei.

Și în acest an, muzica populară se împletește cu muzica ușoară, sunt și competiții sportive și chiar spectacole de muzică clasică. Și, deși nu este un an electoral, primarul a fost ,,deschis la pungă”, iar în orașul de pe Bârzava ajung cântăreți și formații în vogă, capul de afiș fiind trupa Carla’s Dreams.

PROGRAM COMPLET ”ZILELE REȘIȚEI 2017”

30 IUNIE – Ruga Bănăţeană în cartierul reşiţean Cîlnic cu participarea Cameliei Bojin Ceocu şi formaţia condusă de Mihai Ceocu.

VINERI, 30 IUNIE 2017- PARCUL TRICOLORULUI:

18:30 – 18:40 – Formația de dansuri a Asociației Culturale ”REȘIȚA ROMÂNĂ”
18:40 – 18:50 – Suită de orchestră
18:50 – 19:00 – Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – suită din Banatul de Munte, coregraf: Petru Bagiu
19:00 – 19:20 – Denisa DREŢCANU
19:20 – 19:35- Cătălin ŢÎRU şi Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – dans de fete, coregraf Lăiţă şi Duşa Stănescu
19:35 – 19:45 – Ansamblul folcloric „ PERINIŢA” al Centrului Cultural „ Ion Manu” din Otopeni, coregraf Liliana Comana
19:45 – 20:05 -Camelia Bojin CEOCU
20:05 – 20:10 – Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – suită de munte, coregraf Petrică Bagiu
20:10 – 20:20 – Ansamblul folcloric „ PERINIŢA” al Centrului Cultural „ Ion Manu” din Otopeni, coregraf Liliana Comana
20:20 – 20:50 – Adrian STANCA
20:50 – 21:05 – Ansamblul folcloric „ DOINA PRAHOVEI” din Ploieşti – coregraf Marian Marinică
21:05 – 21:15 – Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – suită din zona Olteniei, coregraf Marin Barbu
21:15 – 22:00 -Olguţa BERBEC
22:00 – 22:15 – Ansamblul folcloric „AKUD MLADOST”, coregraf Senadin Krstic
22:15 – 22:25 -Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – suită de dans din zona Pogonişului, coregraf Petrică Bagiu
2225 – 2300 – Ramona VIŢA

SÂMBĂTĂ, 1 IULIE- PARCUL TRICOLORULUI

19:00 – 19:30 – ANGELO
19:30 – 20:30 – THE OUTSIDERS
20:30 – 21:30 – RED FLAME
21:30 – 22:30 – PROCONSUL

SÂMBĂTĂ, 1 IULIE- CENTRUL CIVIC

20:00 – 21:00 – ADDA
21:00 – 21:15 – Premierea elevilor care au obţinut rezultate deosebite la olimpiadele şcolare naţionale şi internaţionale
21:15 – 22:00 – SHIFT
22:00 – 22:35 – THE MOTANS

DUMINICĂ, 2 IULIE -PARCUL TRICOLORULUI

18:30 – 18:40 – Formaţia „KARASEVSKA ZORA”, Uniunea Croaţilor din România
18:40 – 18:50 – Echipa de dansuri a ASOCIAȚIEI DE PĂSTRARE A TRADIȚIILOR POPULARE din Cristur Hunedoara, Asociaţia Platanus
18:50 – 19:05 – Patricia BLIDARIU
19:05 – 19:20 – Iasmina DIMCEA
19:20 – 19:40 – Dumitru STOICĂNESCU
19:40 – 19:50 – Ansamblul de dansuri populare germane
“ENZIAN’’, Forumul Democratic al Germanilor
19:50 – 20:00 – Ansamblul Folcloric “DATINA CĂRĂŞANĂ”, coregrafi Ghiaur Ion şi Ica Laţcu
20:00 – 20:30 – Liliana CHIOSA
20:30 – 21:00 – Ionică IVAN
21:00 – 21:30 – Dorina BLIDARIU
21:30 – 21:40 – Ansamblul “TEREGOVANA”, coregraf Ilie Parvulescu
21:40 – 22:15 – Nicu MÂŢU
22:15 – 23:00 – Zorica SAVU

DUMINICĂ, 2 IULIE – CENTRUL CIVIC

19:45 – 20:10 – Festivitatea de premiere a câştigătorilor din cadrul Campionatului Naţional de Viteză în Coastă, etapa a – IV – a, Memorialul Werner Hirschvogel 2017
20:10 – 21:00 – ALEXANDRA MITROI & BAND
21:00 – 22:00 – VANOTEK& MINELI
22:00 – 23:00 – CARLA ‘S DREAMS

LUNI, 3 IULIE- CENTRUL CIVIC

19:30– 20:00 – Recital al ansamblului “PERCUTISSIMO” Timişoara, condus de Doru ROMAN
20:00– 21:00 – Concert extraordinar de pian – TEO MILEA
21:00– 22:00– Concert coral susţinut de corul “ ION ROMÂNU” al Filarmonicii Banatul din Timişoara, dirijor Iosif TODEA.

LĂSAȚI UN MESAJ