Victorie confortabilă în Cupa României

117

”Leii” timișoreni au făcut un prima pas decisiv către calificarea în faza superioară a Cupei României după succesul cu 96-69 în meciul tur cu BC Olimpic Baia Mare.

BC SCM Timișoara a trecut fără probleme peste primul duel al Cupei României în care sorții i-au scos înainte nou-promovata BC Olimpic Baia Mare. Trupa condusă de Nenad Mandic a controlat ostilitățile din primul minut și, după un prim sfert ceva mai echilibrat, ecartul a crescut constant pe tabelă până la punctul maxim de 30 de puncte.

În cele din urmă gazdele au câștigat cu 27 de puncte consfințind practic ecuația calificării indiferent de deznodământul meciului retur de la Baia Mare. Alb-violeții au refuzat ultimul atac și au oprit tabela la 96-69 (21-13, 28-12, 22-16, 25-28).

De la gazde s-au remarcat Cakarevic – 18 puncte și 6 recuperări, Jeremic – 12 puncte, Popa Calotă – 12 puncte, Drăgușin – 12 puncte, Komatina – 11 puncte, Diaz – 111 puncte, Păun  9 puncte, Otasevic – 8 puncte, Mocrițchi – 3 puncte.

De la oaspeții conduși de pe bancă și de fostul principal al lui Danzio, Dan Ionescu, doar Macura – 17 puncte, Ciotlaus – 16 puncte și Dunca – 11 puncte s-au apropiat de nivelul cerut.

Meciul retur are loc peste exact o săptămână, la Baia Mare. Învingătoarea dublei manșe se califică în Final 8, turneul final ce va avea loc în anul 2017 cu participarea a opt formații.