Start în jocurile amicale pentru teamurile timișorene

175

S-a deschis sezonul amicalelor pentru echipele timișorene. ACS Poli, ASU Politehnica și Ripensia au susținut sâmbătă dimineața primele teste ale anului.

Ziua de 20 ianuarie a concis cu primele jocuri de verificare pentru formațiile timișorene din primele două ligi. ACS Poli a întâlnit ACS Ghiroda (scor 1-0), ASU Politehnica s-a duelat cu Cocoșul Orțișoara (scor 1-1), iar Ripensia a înfruntat Fortuna Becicherecu Mic (scor 2-1).

După ce a ratat amicalul de joc din cauza condițiilor meteo de la Brașov, ACS Poli a susținut primul meci de verificare din anul 2018 în compania formației ACS Ghiroda, grupare din Liga a 3-a antrenată din această iarnă de Ilie Rotariu. Fără accidentații Munteanu, Străuț, Cânu, Ciucur și Murariu, prim-divizionara a marcat singurul gol prin Lucian Oprea, în minutul 32.

Ionuț Popa a folosit formula: Curileac – Haruț, Melinte, Bouslimi, Neagu – Artean, Oprea – Radu, Croitoru, Velcotă – Mahadi. Au mai intrat: Smaranda, Straton – Cochintu, Bocșan, Khanya, Șeroni, Vașvari, Zaluschi, Popovici, Bîrnoi, Doman, Drăghici.

”Băieții în ghete” au remizat în primul test al iernii, 1-1 cu echipa de liga a patra Cocoșul Orțișoara. Deian Sorescu a marcat în minutul 32 golul violeților într-un joc în care antrenorul Bogdan Andone a verificat opt jucători aflați în probe. Printre aceștia și atacanții Noe Bokila și Dejan Ivanovic.

Ripensia a jucat la Urseni în compania echipei de liga a cincea Fortuna Becicherecu Mic. Cu Paul Codrea în premieră pe bancă, roș-galbenii au câștigat cu 2-1 prin golurile lui Matiș și Golda. Ripensia: Rădulescu, Burdeț, Toma, Apro, Toma, Popa, Zurbagiu, Bobină, Ungureanu, Matiș, Dumiter. Au mai jucat: Munteanu, Apro, Livan, Semeniuc, Vlădia, Stoi, Tudor, Mânecan, Neamțu, Golda.