Râdem cu un ochi, plângem cu altul! ACS o elimină pe ASU cu 1-0 în Cupa României – Foto

240

ACS Poli a triumfat în confruntarea inedită cu concitadina ASU Politehnica din 16-imile Cupei României la fotbal. Golul togolezului Abraw a stabilit învingătoarea unui joc în care superioritatea prim-divizionarei a fost evidentă.

Derbyul timișorean despre care s-a tot vorbit în această lună nu a trezit un interes deosebit. Surprinzător, doar aproximativ 4.000 de spectatori au luat loc în tribunele arenei Dan Păltinișanu pentru primul joc ASU – ACS. Aceștia au asistat la un meci în care diferența de valoare dintre cele două echipe și-a spus cuvântul.

S-a încheiat doar 1-0 pentru că elevii lui Ionuț Popa au tratat cu superficialitate unele situații de a marca și au avut ghinion la cele trei bare. De partea cealaltă, ASU a acceptat din start statutul de outsideră și s-a mulțumit să se apere și doar pe final a riscat să atace.

O primă repriză mai degrabă modestă în care situațiile de gol le-am numărat cu greutate. Și asta pentru că niciuna dintre cele două echipe nu s-a ”omorât” să atace cu toate liniile. Prim-divizionara a avut două șanse de a marca. În minutul 39, lovitura liberă executată din unghi de Țigănașu a fost deviată de Staicu în propria transversală, iar în ultimul minut șutul lui Artean din marginea careului mare a șters bara din stânga lui Bozoancă.

Băieții lui Bogdan Andone au avut și ei șansa lor în minutul 28, când Staicu a șutat aiurea din 12, după un ofsaid nesemnalizat. În rest ASU s-a mulțumit să stea organizată în defensivă și eventual să își prindă adversara pe contraatacuri iuți.

Aspectul partidei s-a schimbat după pauză. Băieții lui Ionuț Popa au presat ceva mai mult și imediat a picat și golul. Togolezul Abraw a marcat primul său gol pentru ACS Poli cu un șut fără speranțe, din 12 metri, după ce a beneficiat de centrarea lui Crețu: 0-1. Era minutul 52 și oaspeții erau în avantaj, iar diferența putea să crească peste alte trei minute la torpila lui Artean ce a zguduit bara din dreapta lui Bozoancă. Căpitanul a avut ghinion și în minutul 58, când a nimerit din nou bara oaspeților…

Aveau să fie doar primele ocazii de a-și majora diferența pentru că fiecare recuperare defensivă a adus mari emoții pentru Bozoancă. Mailat, Munteanu și Croitoru au trecut pe lângă 2-0 în intervalul minutelor 60-65. Contrar cursului jocului, ASU a avut o singură șansă de a împinge partida în prelungiri. Ghinescu a trimis slab spre poarta ACS-ului și Smaranda a prins în doi timpi pe linia porții.

Ultimul fluier al hunedorenului Haidiner a consfințit calificarea ACS-ului în optimile de finală, rezultat important pentru moralul jucătorilor după o serie neagră.

ASU Politehnica: Dur-Bozoancă – Motreanu, Krausz, Bilia, Taub – Coadă – Sorescu, Ignea, Predescu, Plămadă (min. 60 – Bădăuță) – Staicu (min. 83 – Ghinescu).

ACS Poli: Smaranda – Crețu, Bocșan, Melinte, Țigănașu – Artean, Vașvari – Munteanu (min. 85 – Doman), Croitoru (min. 66 – Curjuric), Bîrnoi (min. 46 – Mailat) – Abraw.

În celelalte jocuri din 16-imi s-au înregistrat rezultatele: FC Hermannstadt – FC Voluntari 1-0, CS Afumați – UTA Bătrâna Doamnă 5-2, CSM Școlar Reșița – Viitorul Constanța 2-4, Dacia Unirea Brăila – Juventus București 1-2, Academica Clinceni – Chindia Târgoviște 0-1, Metaloglobus București – Gaz Metan Mediaș 1-2, Unirea Slobozia – ASA Târgu Mureș 4-0, Concordia Chiajna – Astra Giurgiu 0-3, Petrolul Ploiești – CS Mioveni 1-1 (3-4 la penaltiuri), FC Argeș – CSMS Iași 1-2, Universitatea Cluj-Napoca – Știința Miroslava 2-1, Sepsi Sfântu Gheorghe – CSU Craiova 0-2.