13 C
Timișoara
vineri 19 aprilie 2024

Poli scoate un egal cu ,,eterna” sa rivală Dinamo București

Dinamo a început tare meciul. Elevii lui Burcă a avut un gol anulat pentru ofsaid (Patriche, minutul 2) și au marcat ratat o ocazie prin Dani Iglesias, care a reluat slab cu capul, din 10 metri. Ulterior, ritmul a scăzut.

Dinamo nu și-a mai creat ocazii, dar a dat lovitura în minutul 45. După o centrare a lui Ahmed Bani, portarul Denis Moldovan a scăpat mingea în fața porții. Șutul lui Roșu a fost blocat de un fundaș timișorean, dar mingea a ajuns la Dani Iglesias, care a trimis mingea sub bară, de la 11 metri.

După pauză, Dinamo nu a mai forțat. Dar finalul a fost unul dramatic pentru „câini”, după ce timișorenii au egalat. În minutul 82, Cătălin Oanea a trimis un șut violent, de la 25 de metri, la care portarul Oncescu nu a avut nicio șansă.

Pe final, Dinamo nu a mai reușit să marcheze, dar merge în play-off, fiind ajutată de faptul că rivalele nu au reușit rezultate mai bune.

FINAL » Dinamo – Poli Timișoara 1-1

• Au marcat: D. Iglesias 45 / Oanea 82
  • min. 90+4. Final de meci.
  • min. 83: Poli Timișoara rămâne în 10! Sekulic a primit al doilea galben și este eliminat
  • min. 82: GOL Poli Timișoara! Cătălin Oanea reușește egalarea, spre uimirea fanilor lui Dinamo. Acesta a trimis un șut violent, de la 25 de metri, la care portarul Oncescu nu a avut nicio șansă.
  • min. 74: Ocazie mare pentru Poli Timișoara. Sekulic a reluat cu capul, din 6 metri, dar a trimis mingea slab și Oncescu a reținut fără probleme
  • min. 60: Ritmul partidei este unul lent. Dinamo are posesia și caută golul de 2-0, însă fără să riște. De partea cealaltă, Poli Timișoara nu reușește să pună în pericol  poarta lui Oncescu
  • min. 46: A început repriza a doua
  • min. 45: GOL DINAMO! După o centrare a lui Ahmed Bani, portarul Denis Moldovan scapă mingea în fața porții. Șutul lui Roșu a fost blocat de un fundaș timișorean, dar mingea a ajuns la Dani Iglesias, care a trimis mingea sub bară, de la 11 metri
  • min. 44: Ocazie pentru Poli Timișoara. Bîrnoi a pătruns în careu, dar mingea trimisă în fața porții nu a ajuns la niciun coleg
  • min. 35: Dublă ocazie pentru Dinamo. Iulian Roșu trage la poartă de la 11 metri, dar șutul e respins de un adversar. Mingea a ajuns la Iglesias, iar mingea trimisă de el trece puțin peste poartă, deviată de un timișorean
  • min. 29: Larrucea trage de la 25 de metri, dar șutul se duce pe lângă poartă
  • min.25: După începutul promițător, jocul lui Dinamo a scăzut în intensitate. Trupa lui Ovidiu Burcă nu și-a mai creat ocazii, având probleme la construcție
  • min. 12: Partida este una liniștită în aceste momente. Lipsesc ocaziile la cele două porți
  • min. 4: Iglesias reia cu capul, de la 10 metri. Mingea se duce pe lângă poarta timișorenilor
  • min. 2: Dinamo marchează, după o fază fixă, dar golul e anulat pentru ofsaid. Reluările TV au arătat că decizia a fost una corectă: Deniz Giafer era în afara jocului
  • min 1: A început meciul

Alte subiecte :

Lucrări Aquatim la Liebling

În perioada 22-26 aprilie, zilnic între orele 9-17, în Liebling se va întrerupe furnizarea apei pentru lucrări de spălare a rețelei de distribuție. Lucrările de...

Alfred Simonis: „de fapt, liderul Consiliului Județean habar nu ar avea să gestioneze o investiție de anvergură.”

”Am luat act de declarațiile domnului Alin Nica legate de situația stadionului Dan Păltinișanu și despre faptul că nu s-a vorbit despre Hotărârea de...