„Festivalul Inimilor”, o săptămână de cultură folclorică de înaltă clasă

27

Una din cele mai longevive manifestări folclorice timișorene adună de peste trei decenii artiști din toată lumea care doresc să arate crâmpeie din tradițiile lor ancestrale sau mai moderne. Festivalul inimilor numără deja 30 de ediții de culoare și sonorități inedite. Nu este timișorean să nu fi văzut una din bine cunoscutele parade ale artiștilor ce defilează în Piața Operei.

Anul acesta la a XXXI-a ediție programul bogat este deja stabilit. Vor fi o multitudine de manifestări care mai de care după cum rezultă din sumarul de mai jos anunțat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara. Se anunță participarea ansamblurilor din 11 țări de pe toate continentele, dar și a nenumăratelor ansambluri folclorice din România.

6 iulie-2 august:
Les Danses du Monde / Dansurile lumii, expoziție foto François
Guénet
Parteneriat cu La Maison des Cultures du Monde, Paris, Franța

1-31 iulie Podul Michelangelo
Inimile Timișoarei, expoziție foto Claudia Tănăsescu

MIERCURI 6 iulie 2022, 19:30 – Felicia Stoian și Florin Mihoc

· Ansamblul „Ghiocelul”, Giroc
· Ansamblul Profesionist „Banatul”, Timișoara
· Ansamblul Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”, Sibiu
· Ansamblul „Timișul”, Timișoara

JOI 7 iulie 2022 – Roxana Morun și Florin Mihoc
18.30 Parada portului popular
Piața Libertății – Operă – Catedrală -Parcul Rozelor
19.30 Ceremonia de deschidere a festivalului

Spectacol susținut de:
· Ansamblul „Timișul”, Timișoara
· Ansamblul „Armenișana”, Armeniș
· Ansamblul „Cununa Timișului”, Ghiroda
· Ansamblurile reunite de dansuri șvăbești „Hatzfelder Pipatsche /
Jimbolia, Billeder Heiderose/ Biled, Groβ Jetscha / Iecea Mare,
Banater Musikanten, Timișoara”
· Ansamblul „Aranira”, Italia
· Ansamblul „Hasad”, Turcia
· Ansamblul „Ivan Goran Kovačić”, Croația
· Ansamblul „Bihorul”, Oradea
· Ansamblul „Vila”, Serbia
· Ansamblul „Siemianowice”, Polonia
· Ansamblul „Zekartan”, Georgia
· Ansamblul Profesionist „Maria Tănase”, Craiova

VINERI 8 iulie 2022, 19:30 – Doriana Talpeș – Florin Mihoc
11:00 – 12:30 Sala Lira

Workshop de dans: Ansamblul „Timișul” & Ansamblul „Trakia”
(eveniment destinat participanților la festival)

19:30 Spectacol susținut de:

· Ansamblul „Lugojana”, Lugoj
· Ansamblul „Sveti Sava”, Sânnicolau Mare
· Ansamblul „Zestrea Gugulanilor”, Caransebeș
· Ansamblul Group of Kastoria „Myisis”, Grecia
· Ansamblul „Mladost”, Timișoara

· Ansamblul „Doina Timișului”, Timișoara
· Ansamblul Profesionist „Trakia”, Bulgaria
· Ansamblul „Vila”, Serbia
· Ansamblul „Hasad”, Turcia
· Ansamblul „Siemianowice”, Polonia
· Ansamblul „Grupo Folklorico Alianza”, Mexic
· Ansamblul „Ivan Goran Kovačić”, Croația
· Ansamblul „Perύ ritmos y costumbres ”, Peru
· Ansamblul Profesionist „Mureșul”, Târgu Mureș

SÂMBĂTĂ 9 iulie 2022, 19:30 – Dana Băcilă – Florin Mihoc
11:00 – 12:30 Sala Lira

Workshop de dans: „Vila”, „Aranira”, „Siemianowice”
(eveniment destinat participanților la festival)

19:30 Spectacol susținut de ansamblurile:

· Ansamblul Group of Kastoria „Myisis”, Grecia
· Ansamblul „Eszterlanc”, Timișoara
· Ansamblul „Siemianowice”, Polonia
· Ansamblul Profesionist „Trakia”, Bulgaria
· Ansamblul „Grupo Folklorico Alianza”, Mexic
· Ansamblul „Aranira”, Italia
· Ansamblul „Hasad”, Turcia
· Ansamblul „Ivan Goran Kovačić”, Croația
· Ansamblul „Zekartan”, Georgia
· Ansamblul „Perύ ritmos y costumbres”, Peru
· Ansamblul Profesionist „Kolo”, Serbia

DUMINICĂ 10 iulie 2022 – Tania Stavilă Țunaș – Florin Mihoc – 1h55min.
12.00 Program susținut în cartiere (Mehala, Bălcescu, Giroc)
19.30 Spectacol susținut de ansamblurile:

· Ansamblurile reunite de dansuri șvăbești „Hatzfelder Pipatsche /
Jimbolia, Billeder Heiderose/ Biled ,Groβ Jetscha / Iecea Mare,
Banater Musikanten/Timișoara”
· Ansamblul „Pusta Banatului”
· Ansamblul „Aranira”, Italia
· Școala de dans „Marius și Maria Ursu”, Timișoara
· Ansamblul „Bokreta”, Timișoara
· Ansamblul Group of Kastoria „Myisis”, Grecia
· Ansamblul „Hasad”, Turcia
· Ansamblul „Vila”, Serbia
· Ansamblul „Perύ ritmos y costumbres ”, Peru
· Ansamblul „Siemianowice”, Polonia
· Ansamblul Profesionist „Trakia”, Bulgaria
· Ansamblul „Zekartan”, Georgia
· Ansamblul „Grupo Folklorico Alianza”, Mexic

LĂSAȚI UN MESAJ