Festivalul dramaturgiei românești și-a deschis porțile, la Timișoara

37

A început FEST – FDR2019, ediția a 24-a din istoria festivalului. Organizat de Teatrul Național și susținut de Ministerul Culturii și Identității Naționale, Primăria și Consiliul Local Timișoara, cu sprijinul UNITER, FEST-FDR este singurul festival din România dedicat dramaturgiei naționale în identitatea ei distinctă și, totodată, coerentă în plan european.

Festivalul a debutat duminică cu „Pansion Eden”, în regia lui Arpad Schilling (ZKM Teatr, Croația / FEST), și cu spectacolul „Sunt o babă comunistă”, după Dan Lungu, regia Antonella Cornici (Teatrul Național Timișoara / PREMIERA FESTIVALULUI).

Iată ce puteți vedea în continuarea programului festivalului:

Luni, 4.11.
ora 17.00, Sala Mare a Teatrului German
Ilegitim , text colectiv de Adrian Sitaru și Alina Grigore, regia Adrian Sitaru (Teatrul Maghiar de Stat Cluj/ FDR)
ora 18, Sala Mare
Pe unde umblă copilu’ ăsta? un spectacol cu și despre MC, cu Bean și AFO (FEST)
ora 20, Sala 2
Despre tandrețe de Matei Vișniec , regia Felix Alexa (Teatrul Dramaturgilor Români / FDR)

Marți, 5.11.
ora 18, Sala Mare
50 de secunde de Daniel Oltean, regia Eugen Gyemant (Teatrul Național București/FDR)
ora 20, Sala 2
Povești de dragoste la prima vedere după Gabriel Liiceanu, Adriana Bittel, Ioana Pârvulescu, Radu Paraschivescu, Ana Blandiana, regia Tudor Lucanu (Teatrul Național Cluj /FDR)
ora 21, Studio UȚU
Această Sonia de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar (Teatrul LUNI București / FDR)

Miercuri, 6.11.
ora 18, Sala Mare
Taximetriști de Bogdan Theodor Olteanu și Adrian Nicolae, regia Bogdan Theodor Olteanu (Teatrul Apollo 111, București / FDR)

ora 20, Sala 2
Legături primejdioase de Christopher Hampton după Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu (Teatrul Mic, București/FEST)

Joi, 7.11.
ora 18, Sala Mare
Medea’s Boys , dramaturgia Ionuț Sociu și fragmente din Medeea de Euripide, regia Andrei Măjeri (Teatrul Apollo 111, București / FDR)
ora 20, Sala 2
Cântăreața cheală de Eugène Ionesco, regia Radu Iacoban (Teatrul „Maria Filotti” Brăila / FEST)
ora 21, Studio UȚU
În numele tatălui de Elena Vlădăreanu, regia Robert Bălan (Asociația Art No More, București/ FDR )

Vineri, 8.11.
ora 20, Sala 2
Timișoara. Capăt de linie de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu (Teatrul Național Timișoara / FDR)
ora 21, Studio UȚU
Cercurile încrederii de Radu Popescu, regia Mihaela Lichiardopol (Teatrul Național Timișoara / FDR)

Sâmbătă, 9.11.
ora 18, Sala Mare
Feminin de Elise Wilk, regia Eugen Jebeleanu (Teatrul Tineretului Piatra-Neamț/ FDR)
ora 20, Sala 2
Despre oameni și cartofi, textul și regia Radu Afrim (Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfîntu Gheorghe/ FDR)

Duminică, 10.11.
ora 18, Sala Mare
Experimentul P. de Radu Dragomirescu, regia Alexander Hausvater (Teatrul „Alexandru Davila” Pitești/ FDR)
ora 20,30, Sala Mare a Teatrului German
Jurnal de România. Timișoara, textul și regia Carmen Vidu (Teatrul German de Stat Timișoara/ FDR)

Luni, 11.11.
ora 20, Sala 2. Închiderea Festivalului
Pescărușul de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban (UNTEATRU, București / FEST)
ora 21, Studio UȚU
În umbra marelui plan, regia și dramaturgia Catinca Drăgănescu (Reactor, Cluj/ FDR)

LĂSAȚI UN MESAJ