Cu un adversar modest şi un penalty în ultimele secunde, nu am reuşit să învingem Muntenegru

260

Aşteptat cu mari speranţe de microbişti, primul meci oficial al tricolorilor cu Christoph Daum la cârmă a dezamăgit. România a încheiat la egalitate, 1-1, meciul cu Muntenegru contând pentru preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal, ce va avea loc în 2018 în Rusia.

O primă repriză în care tricolorii nu au arătat mai nimic, în afara unui joc greoi şi fără viziune. Viteza a mai crescut puţin în repriza a doua, jocul s-a mai animat, au apărut şi câteva ocazii, câteva lovituri libere şi cornere, care au dat speranţe suporterilor. Tribuna a explodat în minutul 85, când mingea ricoşează la Adi Popa, după incursiunea lui Stanciu şi stelistul marchează. Bucuria nu a ţinut însă prea mult. La prima fază, oaspeţii au înscris, după o lovitură liberă. Era minutul 87.

Arbitrul ne mai dă o şansă, acordând penalty în minutul 5 al prelungirilor, după un fault în careu asupra lui Keşeru. Nu suntem însă în stare să o fructificăm, Stanciu trimiţând peste poartă. Experimentul german cu Daum le-a lăsat un gust amar suporterilor.

România: Pantilimon – Benzar, Moţi, Dr. Grigore, S. Filip – Săpunaru, Hoban, Bicfalvi (Popa 68′) – Stanciu – B. Stancu (Keşeru 90′), Fl. Andone (Torje 70′). Selecţioner: Christoph Daum.

Muntenegru: Bozovic – Tomasevic, Savic, Simic, Vukcevic – Marusic, Vesovic (Kojasevic 80′), Scekic, Bakic (Mugosa 76′) – Jovetic – Beciraj (Nikolic 90+2′). Selecţioner: Ljubisa Tumbakovic.