14 C
Timișoara
miercuri 24 aprilie 2024

Cinci la rând! Timișoara își prelungește seria pozitivă

ACS Poli Timișoara rămâne deasupra locurilor retrogradabile din Liga I de fotbal după runda a opta din play-out. Violeții au remizat, 1-1 cu FC Botoșani și și-au păstrat avansul de cinci puncte față de locul 6.

Trupa lui Ionuț Popa și-a continuat seria rezultatelor pozitive în play-out cu o remiză valoroasă în compania lui FC Botoșani. Un 1-1 care contează în clasamentul play-outului și o păstrează departe de emoțiile retrogradării. Remiza ACS-ului aduce 22 de puncte, cu cinci peste prima poziție cu emoții – cea care duce la baraj.

Violeții au deschis scorul prin fundașul Gabriel Cânu, în minutul 39, și s-au văzut egalați de Golofca în minutul 76. Este al cincilea rezultat consecutiv fără înfrângere pentru fotbaliștii bănățeni.

ACS Poli: Straton – Novak, Scutaru (73 – Șeroni), Cânu, Neagu – Artean, Soljic – Fucek (79 – Drăghici), Croitoru, Mailat – Popovici (61 – Pedro Henrique).

Pentru Timișoara urmează vineri un duel la fel de important pe terenul lui FC Voluntari.