7.1 C
Timișoara
duminică 28 aprilie 2024

Banat Girls Comloșu Mare învinsă de Politehnica Timișoara. Urmează testul cu Universitatea Olimpia Cluj

Banat Girls Comloșu Mare a jucat miercuri după-amiază penultimul meci amical din perioada de pregătire împotriva Politehnicii Timișoara, o partidă cu două reprize diferite.

Echipa noastră a avut primele ocazii ale întâlnirii de pe stadionul Știința, însă Loredana Cosma și Larisa Grigore au trimis din poziții bune peste poartă. Politehnica a dat primele două avertismente prin Andreea Șepețan, care a ratat la rândul său două bune ocazii, o dată fiind oprită de portarul Laura Vogt. Anda Jivan a semnat și ea o ocazie pentru Poli, iar 3 minute mai târziu a venit și deschiderea de scor, din păcate la poarta noastră. O centrare a ajuns la Roxana Dovîncescu, iar fotbalista lui Poli a trimis în plasă. După o jumătate de oră de joc, Aida Bucșă a expediat un șut de la aproximativ 25 de metri și mingea a ajuns în plasă. Până la pauză, fotbalistele de la Poli au profitat de erorile din apărarea noastră și au mai punctat de 4 ori prin Lorena Mihăilesc, Roxana Dovîncescu, Roxana Mirea și, din nou, Lorena Mihăilesc.
În partea a doua fetele noastre au fost mai sigure în apărare. Tot Poli a avut o ocazie prin Aida Bucsă, blocată de portarul Vogt. A urmat apoi o oportunitate pentru echipa noastră. La o centrare Narei da Costa, Suzuho Yamasaki a trimis cu capul pe lângă poartă. A fost ocazia care a anunțat primul gol al nostru, după o oră de joc.
Melisa Șodinca a centrat de pe partea dreapta, Nara da Costa a sărit și a trimis cu capul în plasa porții lui Poli. În minutul 65, Nara da Costa a executat o lovitură liberă, dar Sara Cîmpean a atins balonul și l-a trimis peste bară. În minutul 72, Melisa Șodinca a preluat un balon la aproape 30 de metri, a pătruns spre poartă și a trimis pe lângă portarul polist în plasă. După alte două minute, Banat Girls a punctat din nou. Francesca Frericks a învins-o pe Sara Cîmpean și s-a făcut 6-3.
Poli putea să își majoreze avantajul, însă Laura Vogt a apărat penalty-ul executat de Șerban.
Ultima ocazie a întâlnirii a aparținut formației noastre, însa Melisa Șodinca a trimis din interiorul careului mare peste poarta lui Poli și astfel scorul final a fost 6-3.

„Putem să ne uităm și la rezultat. Să iei șase goluri într-o repriză e mult, ceva s-a întâmplat. Noroc că am filmat meciul și putem să analizăm, să vedem ce facem bine și ce nu. Am început greu, fiecare jucătoare a încercat să rezolve individual meciul, prea multe atingeri, prea mult au ținut de minge. În a doau repriză am început într-o altă manieră. Au jucat ce trebuia să joace, simplu, cât mai puține atingeri. Avem timp să reglăm lucrurile. Mai bine acum decât după prima etapă”, a spus la final antrenorul Banat Girls, Liviu Ivasuc.

Banat Girls Comloșu Mare: Laura Vogt – Anca Dobai, Amanda Lihv, Denisa Hațegan, Gabriela Ivăncescu, Elena Ruvila, Francesca Paige Frericks, Loredana Cosma, Nara da Costa, Melisa Șodinca, Larisa Grigore.
A mai intrat: Suzuho Yamasaki.
Formația va juca următorul meci amical duminică, împotriva Universității Olimpia Cluj.

Programul din Cupa României a fost stabilit
Înaintea amicalului cu Politehnica, Banat Girls și-a aflat și programul meciurilor din Cupa României. Echipa noastră face parte din grupa A a întrecerii, alături de rivala din acest final de săptămână, de Politehnica Timișoara și de Csikszereda Miercurea Ciuc.