Liderii coaliției s-au întâlnit la Palatul Victoria pentru a discuta despre bugetul pentru anul 2026, despre cum vor fi împărțiți banii între ministere și despre investiții. La final ei au ajuns la un acord cu unanimitate de voturi și au stabilit pașii pentru perioada următoare.
Acord în coaliție
Coaliția anunță că a ajuns la un acord pe măsurile care vor fi aprobate în perioada următoare. Într-un comunicat de presă, coaliția prezintă patru teme la care s-a ajuns la un acord.
Pe reforma administrației centrale și locale, coaliția a decis adoptarea, în ședință de Guvern, a unui pachet care vizează reducerea suprapunerilor instituționale și eficientizarea proceselor interne ale instituțiilor. Scopul reformei este creșterea calității actului administrativ și reducerea costurilor statului.
Ministerul Finanțelor și Ministerul Economiei vor finaliza ultimele detalii tehnice necesare pentru ca pachetul de relansare economică să poată fi supus adoptării Guvernului simultan cu pachetul dedicat administrației centrale și locale, potrivit comunicatului.
Cota de reducere la impozitul pe clădiri pentru imobilele vechi de peste 100 și de peste 50 de ani
Coaliția a agreat introducerea unor măsuri fiscale privind patrimoniul construit:
a) Cota de reducere destinată impozitului pentru clădiri mai vechi de 100 de ani – aceasta va fi de 25%
b) Cota de reducere destinată impozitului pe clădiri între 50 și 100 de ani – aceasta va fi de 15%
Reglementarea cotelor de reducere destinate impozitelor pe clădiri și mașini pentru persoanele cu handicap
Coaliția a stabilit, în unanimitate, cotele de reducere destinate impozitelor pentru clădiri și mașini pentru persoanele cu handicap grav și accentuat. Persoanele cu handicap grav vor beneficia de o reducere de 50%, iar persoanele cu handicap accentuat vor beneficia de o reducere de 25%, dar cu introducerea unor plafoane valorice.
Totodată, Ministerul Finanțelor a fost mandatat să realizeze textul de lege astfel încât să poată fi acomodate administrativ regularizările pentru cei care au plătit deja.
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, le-a prezentat liderilor coaliției o primă formă a proiectului de buget, bazată pe datele furnizate de fiecare minister. Reprezentanții partidelor de la Guvernare au cerut schița pentru a o analiza.
Este posibil ca miercuri să aibă loc o nouă ședință a coaliției, înainte ca premierul Bolojan să meargă la Bruxelles pentru a se întâlni cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.
După ce au primit, la finalul săptămânii trecute, zeci de pagini de amendamente și observații de la Ministerul Economiei, liderii coaliției au decis să nu modifice proiectul privind măsurile de relansare economică.
Ministrul Economiei, Irineu Darău, a cerut, printre altele, să gestioneze o parte din schema de ajutor de stat din pachetul de relansare, în locul Ministerului Finanțelor, care s-a opus acestei cerințe, potrivit informațiilor HotNews.
Mâine, după ce cele două proiecte, reforma administrației publice și pachetul de relansare a economiei, vor primi avizele de la Consiliul Social Economic și Consiliul Legislativ, va avea loc ședința de Guvern în care vor fi adoptate cele două Ordonanțe de Urgență, spun surse care participă la ședința coaliției.
La finalul săptămânii trecute, Ilie Bolojan a declarat într-un interviu la TVR că până la finalul acestei săptămâni discuțiile despre buget ar trebui să fie finalizate.
„Până la sfârşitul săptămânii viitoare, să putem pregăti acest buget, să definitivăm toate discuţiile legate de principale alocări, de proiectele de investiţii, de alte aspecte care ţin de buget, iar în pregătirea bugetului, în prealabil, ar fi bine să adoptăm – şi vom adopta – cred eu, din motive de calendar, pachetul pentru administraţie şi cel de relansare economică la începutul săptămânii viitoare”, a declarat Ilie Bolojan la TVR 1.
La începutul anului, premierul Bolojan a avut discuții despre proiectul de buget cu toți miniștrii, cu guvernatorul Băncii Naționale și cu președintele Nicușor Dan. Și Sorin Grindeanu a discutat cu miniștrii PSD din cabinetul Bolojan despre „marile proiecte de investiții din fiecare domeniu”.
Mai mult, săptămâna trecută liderii coaliției s-au întâlnit și cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni ca să discute despre buget. Atunci, președintele „a notat absolut tot”, potrivit unor surse care au participat la întâlnire.
PSD pune condiții pentru adoptarea bugetului
Ca proiectul de buget să ajungă în Parlament pentru a fi dezbătut, modificat și adoptat, trebuie să treacă testul coaliției de guvernare. PSD a anunțat deja că dacă viitorul buget pentru 2026 nu va cuprinde și măsurile de solidaritate dorite de social-democrați, nu îl vor vota.
E vorba despre un pachet de ajutoare financiare „în două tranșe egale, aprilie și decembrie, pentru 2.8 milioane de persoane”:
- 1.000 de lei pentru 1,24 milioane de pensionari cu venituri sub 1.500 de lei;
- 800 de lei pentru 497 mii de pensionari cu venituri între 1.501-2.000 de lei;
- 600 de lei pentru 612 mii de pensionari cu venituri între 2.001- 3.000 de lei.
Conducerea PSD a luat decizia de a propune pachetul în coaliție într-o ședință din 1 februarie care a avut loc la Vila Lac.
E vorba despre un pachet de ajutoare financiare „în două tranșe egale, aprilie și decembrie, pentru 2.8 milioane de persoane”:
Bugetul întârziat, criticat chiar și de Nicușor Dan
Guvernul Bolojan a intrat în 2026 fără a fi finalizat bugetul național, așa cum se întâmplă în mod uzual. Inițial, ar fi trebuit să fie adoptat la finalul lunii ianuarie sau începutul lunii februarie. Însă a fost amânat.
Bugetul ar trebui să fie adoptat după reforma administrației publice, astfel încât măsurile din pachetul de reforme să poată fi puse în aplicare. Reforma, care a fost negociată luni întregi în coaliție, ar urma să fie adoptată săptămâna asta, dacă va fi avizată de toate ministerele.
La finalul anului trecut, președintele Nicușor Dan a declarat că adoptarea bugetului este o urgență pentru România:
„Nu e bine că suntem în 17 decembrie și noi nu avem nici măcar proiectul de buget. Trebuia la 31 decembrie să avem buget. Urgența pentru coaliția este să dea bugetul pe 2026 și bugetul pe 2026, așa cum știu, așa cum am încredere că va fi, va intra într-un deficit, poate puțin peste 6, dar în orice caz va demonstra partenerilor – și în special piaței financiare – că România este serioasă și își respectă angajamentele în ceea ce privește deficitul”, spunea atunci președintele.
Sursa: https://hotnews.ro/

