Victorie uriașă a rugbiului timișorean în grupele Challenge Cup, 36-23 contra lui Calvisano

457

Campioana României și-a arătat superioritatea în fața celei mai bune echipe din Italia. SCM Timișoara Saracens a câștigat cu 36-23 meciul tur cu Rugby Calvisano din barajul Challenge Cup. Returul se reia peste două săptămâni de la +13.

Rugbiștii timișoreni au făcut un prim pas către accederea în grupele Challenge Cup grație victoriei cu 36-23 obținute în prima manșă a barajului cu italienii de la Calvisano. Un succes care îi așează în postura de favoriți a returului, un retur ce putea fi mult mai liniștitor dacă elevii lui Grainger Heikell ar fi știut să gestioneze finalul partidei și să nu încaseze două eseuri…

Italienii au fost care au deschis scorul printr-o penalitate semnată de internaționalul Florin Vlaicu. Răspunsul gazdelor a venit aproape imediat tot dintr-o penalitate transformată de Valentin Calafeteanu, 3-3. În minutul 15 Shennan a marcat primul eseu al partidei după un balon de urmărire. Calafeteanu a ratat transformare, 8-3.

Oaspeții au redus din diferență în minutul 20, prin același Vlaicu și din aceeași metodă, o penalitate de la 30 metri lateral dreapta pentru 8-6. Au urmat 15 minute de joc echilibrate în care niciuna dintre echipe nu a reușit să intre în 22-ul advers. În minutul 35 Saracens a primit o penalitate pe linia de mijloc, Calafeteanu a trimis în tușă la 5 metri iar de aici s-a dezvoltat eseul al doilea marcat de Paula Kinikinilau: 13-6. Încercarea lui Cala a fost ratată la fel ca la primul eseu. Până la pauză transformerul timișorean a mai adus 3 puncte pe tabelă după o lovitură de penalizare dintr-o poziție excelentă. Scorul pauzei 16-6.

Partea secundă a început perfect pentru roș-negrii, care au mai înscris un eseu în chiar primele minute prin Căpățână. Calafeteanu a transformat pentru 23-6. Momentele mai bune ale gazdelor au continuat și în minutul 46 Calvisano a rămas în 14 oameni pentru eliminarea temporară a lui Cavalieri. Calafeteanu a reușit să transforme lovitura de pedeapsă și scorul lua proporții, 26-6.

În minutul 49 nou-intratul Jack Umaga a finalizat o acțiune foarte rapidă cu o nouă încercare. Calafeteanu a trimis printre bețe pentru 33-6.

Prima eroare a gazdelor a venit în minutul 55, Țăruș a fost eliminat pentru 10 minute pentru greșeli repetate. Iar superioritatea numerică a italienilor s-a concretizat și pe tabelă, De Santis a înscris primul eseu al oaspeților în minutul 62. Vlaicu a ratat transformarea și scorul rămâne 33-11.

Timișorenii s-au distanțat din nou grație loviturii de pedeapsă transformată de Calafeteanu în minutul 66. Lemnaru a greșit o interceptare și oaspeții au taxat-o imediat prin eseul lui Susio. Vlaicu a mai adus alte două puncte pentru 36-18. În minutul 71, Calafeteanu a irosit o penalitate.

În ultimul minut de joc italienii au lovit o dată pe fondul unei greșeli la capătul unei faze în care Saracens a refuzat o penalitate dintr-o poziție favorabilă. Susio a plecat de unul singur din propriul teren și s-a oprit doar în terenul de țintă advers: 36-23. Vlaicu a ratat ținta la transformare și s-a încheiat cu victoria lui Saracens.

Saracens: Militaru (Taupaki), Căpățână (Rădoi), Țăruș (Mariș) – Popârlan (Mureșan), Drenceanu – Lazăr, Ianuș (Gorcioaia), Burcea – Rose, Calafeteanu – Shennan (Manumua), Sefanaia (Umaga), Kinikinilau, Tangimana (Lemnaru) – Conache.

Manșa retur se va desfășura în 23 aprilie, la Calvisano.

rugby saracens calvisano challenge cup_41 rugby saracens calvisano challenge cup_40 rugby saracens calvisano challenge cup_39 rugby saracens calvisano challenge cup_38 rugby saracens calvisano challenge cup_37 rugby saracens calvisano challenge cup_32 rugby saracens calvisano challenge cup_33 rugby saracens calvisano challenge cup_34 rugby saracens calvisano challenge cup_35 rugby saracens calvisano challenge cup_36 rugby saracens calvisano challenge cup_31 rugby saracens calvisano challenge cup_30 rugby saracens calvisano challenge cup_29 rugby saracens calvisano challenge cup_28 rugby saracens calvisano challenge cup_27 rugby saracens calvisano challenge cup_06 rugby saracens calvisano challenge cup_07 rugby saracens calvisano challenge cup_08 rugby saracens calvisano challenge cup_10 rugby saracens calvisano challenge cup_11 rugby saracens calvisano challenge cup_16 rugby saracens calvisano challenge cup_15 rugby saracens calvisano challenge cup_14 rugby saracens calvisano challenge cup_13 rugby saracens calvisano challenge cup_12 rugby saracens calvisano challenge cup_17 rugby saracens calvisano challenge cup_18 rugby saracens calvisano challenge cup_19 rugby saracens calvisano challenge cup_20 rugby saracens calvisano challenge cup_21 rugby saracens calvisano challenge cup_22 rugby saracens calvisano challenge cup_23 rugby saracens calvisano challenge cup_24 rugby saracens calvisano challenge cup_25 rugby saracens calvisano challenge cup_26 rugby saracens calvisano challenge cup_01 rugby saracens calvisano challenge cup_02 rugby saracens calvisano challenge cup_03 rugby saracens calvisano challenge cup_04 rugby saracens calvisano challenge cup_05 rugby_25 rugby_24 rugby_23 rugby_22 rugby_17 rugby_18 rugby_19 rugby_20 rugby_21 rugby_01 rugby_02 rugby_03 rugby_04 rugby_05 rugby_06 rugby_11 rugby_10 rugby_09 rugby_08 rugby_07 rugby_12 rugby_13 rugby_14 rugby_15 rugby_16