15.1 C
Timișoara
joi 28 martie 2024

Universitatea de Vest Timișoara a fost cea mai bună la Budapesta

La turneul internațional de Șah Adam György Memorial de la Budapesta, Universitatea de Vest din Timișoara a aliniat o echipă cu cel mai tânăr jucător al competiției, de doar opt ani, Buzuriu Răzvan, și încă un junior, de 14 ani, Secrieru Andrei, o echipă tânără, care pornea cu a cincea șansă în concurs. Însă, parcursul echipei a fost peste așteptări, reușind să obțină cinci victorii, un egal și o singură înfrângere, din cele șapte partide jucate. Astfel, echipa UVT a ocupat un binemeritat loc III în clasamentul final.

Turneul destinat echipelor de juniori, desfășurat în perioada 12-15 octombrie, s-a aflat la cea de-a II-a ediție. Au participat zece echipe din șapte țări, iar Romania a fost reprezentată de echipa Universităţii de Vest din Timișoara.

La individual, UVT a obținut cel mai bun rezultat, prin Cîmpean Andra, care a terminat concursul cu șapte puncte din șapte posibile. Fiind singurul rezultat maxim din turneu pe toate mesele, ea a fost declarată cea mai bună jucătoare a turneului.

Sah1

Echipa timișoreană a trecut rând pe rând de jucătoarele din Moldova, două echipe din Ungaria, inclusiv gazda competiției care a ocupat locul II, echipa din Slovacia, dar momentul de cotitură și de maxim dramatism a fost cu favorita a III-a a competiției, Serbia, ai cărei jucători erau medaliați la ediția trecută. După cele trei remize la mesele 1, 2 și 4, Cîmpean Andra a adus punctul și victoria echipei. A fost momentul decisiv, prin care Universitatea de Vest din Timișoara a intrat în lupta pentru medalii și nu a mai scăpat podiumul final al competiției.

Componența echipei a fost: Dumitru Matei-Ioan, Secrieru Andrei-Cristian, Cîmpean Andra și Buzuriu Răzvan.