Un nou pas spre marea victorie! Halep s-a calificat în turul trei la Roland Garros

120

Simona Halep este cu un pas mai aproape de marele ei vis! Românca s-a calificat în turul trei la Roland Garros după o victorie în două seturi, în faţa nemțoaicei Tatjana Maria, locul 102 WTA.

Confruntarea dintre cele două tenismene nu a fost deloc ușoară, chiar dacă Halep a câştigat în minim de seturi. Primul set a fost extrem de disputat, dar Simona s-a impus cu 6-4. Şi cel de-al doilea i-a revenit româncei cu 6-3. În turul trei, Halep se va duela cu locul 28 WTA, rusoaica Daria Kasatkina.

În varsta de doar 20 de ani, Daria Kasatkina e considerată ca fiind una dintre cele mai promițătoare tenismene ale momentului. Are un singur turneu câștigat în carieră, anul acesta, la Charleston.

Pentru că a ajuns în turul trei, la competiţia pariziană, Simona Halep va încasa un cec în valoare de 120.000 de euro şi 130 de puncte în clasamentul mondial.