15.1 C
Timișoara
joi 28 martie 2024

Un francez stabilit la Timişoara, campion naţional la automobilism! Echipajul Gilles Romain – Gabriel Miclea, cel mai bun în 2016 la Rally 2

În timp ce franţuzoaica Clotilde Armand este noua “campioană” a eşicherului politic, câştigându-şi lejer mandatul de deputat USR, un alt cetățean francez stabilit în România urcă încet, dar sigur, în clasamentele automobilismului naţional.

Gilles Romain şi Gabriel Miclea formează echipajul timişorean care a fost premiat, recent, la Palatul Parlamentului, după ce au câştigat titlul de campioni la Rally2. Succesul lui Romain şi Miclea e cu atât mai de apreciat cu cât în 2016 au fost debutanţi la Rally2, competiţie care a avut opt etape.

Echipajul care concurează sub sigla Segasi Motorsport a câştigat patru etape la clasa H12, iar la general, a fost pe prima poziţie după două etape. Cu aceste rezultate, Romain şi Miclea au luat laurii la final de sezon la ambele categorii, fapt pentru care campionul clujean Danny Ungur i-a şi lăudat. Pentru 2017, echipajul vrea să treacă la următorul nivel, Campionatul Naţional de Raliuri Dunlop.

De altfel, anul 2016 a adus trei trofee în automobilismul timişorean. Pe lângă succesul celor de la Segasi Motorsport, putem aminti faptul că Bogdan Cuzma a câştigat Campionatul Naţional de Viteză în Coastă, iar George Marinescu a devenit campion de Autoslalom.

Alte subiecte :

Undă verde pentru construirea unui spital nou în Timișoara

Dominic Fritz, primarul Timișoarei și Mehita Fanny Sylla, Manager Regional, Banca Mondială - Corporația Financiară Internațională (International Finance Corporation, IFC) au...

Traseu aplicativ pentru copii, dresaj canin de Ziua Jandarmeriei, dar și Ateliere de Creație, Teatru de Păpuși și competiție de șah, în Iulius Town

Imaginația este una dintre aptitudinile pe care cei mici o pot modela până când nimic nu li se va mai părea imposibil, iar orice...