Timișoara are o echipă în optimile Cupei României

143

ACS Poli își continuă seria victoriilor cu încă un succes, al patrulea consecutiv, după calificarea în optimile de finală ale Cupei României. Pentru prima oară în acest sezon, băieții lui Ionuț Popa au pornit favoriți în duelul de la Târgoviște, câștigat cu 2-0.

Timișoara va avea o echipă în optimile Cupei României la fotbal. ACS Poli și-a câștigat biletele pentru această fază grație succesului de la Târgoviște, cu Chindia, scor 2-0. O victorie ce confirmă forma bună pe care o traversează alb-violeții.

Doman a marcat ambele goluri ale timișorenilor în confruntarea din orașul de scaun al domnitorilor munteni. Mai întâi în minutul 30 cu un șut din 15 metri, iar golul de 2-0 l-a reușit în minutul 54 cu un lob peste portarul advers. Victorie cu 2-0 în fața uneia dintre fruntașele eșalonului secund.

ACS Poli: Curileac – Străuţ, Cânu, Şeroni, Novak – Cârstocea, Fernando Llorente (70 – Roşu), Artean – Bărbuţ, Drăghici (63 – Mailat), Doman (87 – Sîntean).

Pentru ACS Poli urmează luni deplasarea la Botoșani pentru prima etapă a returului.

Reamintim că marți, divizionara secundă ASU Politehnica a pierdut disputa de pe teren propriu contra lui Pandurii Târgu Jiu cu 3-0 și a părăsit competiția. Joi se dispută și ultimul meci în care e implicată o echipă din Timiș, Mama Mia Becicherecu Mic primește pe Dan Păltinișanu, vizita campioanei Astra Giurgiu.