7.2 C
Timișoara
joi 25 aprilie 2024

Tânără din Timişoara cu deficienţe, medalia de argint la un concurs internaţional de karate

O tânără din Timişoara cu deficienţe intelectuale, beneficiară a Fundaţiei „Pentru Voi”, a câştigat un premiu important la un concurs de karate, care s-a desfăşurat astăzi.

Gianina Gendelon a reuşit să ocupe locul doi şi a câştigat medalia de argint la Openul internaţional de karate al Croaţiei. Pe locul întâi s-a clasat reprezentanta Germaniei, iar pe locul al treilea cea a ţării gazdă.

„Excepţională performanţa Gianinei la prima ei participare la o competiţie internaţională! Bravo, Giani! Gianina e beneficiara noastră din 1999, când a venit la Pentru Voi, după 20 de ani petrecuţi în cămine spital”, au transmis pe Facebook reprezentanţii fundaţiei.

Fundaţia „Pentru Voi” este singurul ONG din Timişoara care oferă servicii comunitare pentru adulţii cu dizabilităţi intelectuale. Aproximativ 200 de oameni cu deficienţe mintale beneficiază gratuit de serviciile sociale oferite de Fundaţia „Pentru Voi”.