Studenții au urcat pe podium în startul returului

88

Politehnica Timișoara a urcat pe podiumul Ligii Național de handbal masculin cu a noua victorie a campionatului. Alb-violeții au obținut al șaptelea succes pe teren propriu, 32-24 cu Dunărea Călărași în prima etapă din retur.

Cu cea mai bună defensivă a campionatului și cel mai bun procentaj al victoriilor pe teren propriu, Timișoara a mai făcut o victimă pe parchetul sălii Constantin Jude. Dunărea Călărași a pierdut la scor disputa cu Poli din startul returului.

Gazdele au făcut o repriză secundă excelentă începută de la 13-13 și încheiată cu 32-24. Filip Marjanovic a reprezentat principala gură de foc a lui Poli, extrema de Serbia reușind 12 goluri. L-au urmat Vuk Milosevic și Alin Șania, cu câte 5 goluri, Orbovic, Krsto Milosevic, Cîmpan, Fenici, cu câte două goluri, Hrimiuc și Lasica, cu un gol.

Cu 29 de puncte obținute în primele 14 etape din Liga Zimbrilor, Poli s-a urcat pe treapta a treia la două lungimi de liderul Steaua București. Alb-violeții susțin ultimul joc din campionat miercuri, la Vaslui. Liga Zimbrilor se întrerupe apoi până în 1 februarie.

Ultima partidă a anului pentru Poli va fi cea de pe teren propriu, sâmbătă, 16 decembrie, în compania Științei Bacău, joc ce va conta pentru sferturile de finală ale Cupei României.