Simona Halep a câştigat, la Sydney, primul ei meci din 2016, cu franţuzoaica Caroline Garcia

361

Jucătoarea Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, marţi, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-1, pe sportiva franceză Caroline Garcia, locul 34 WTA, în prima partidă a româncei în 2016, din turul al doilea al turneului de la Sydney, în care a acuzat dureri la tendonul lui Ahile de la piciorul stâng.

În timpul meciului pe care l-a câştigat într-o oră şi 53 de minute, Simona Halep a cerut de două ori intervenţia trainer-ului, care i-a masat glezna. Românca ar fi trebuit să participe, săptămâna trecută, la Brisbane International, dar ea a declarat forfait din cauza aceloraşi probleme la tendonul lui Ahile.

halep-sydney-1

În sferturile de finală, Simona Halep, favorită principală la Sydney, va avea o misiune dificilă, urmând a da piept cu Karolina Pliskova. Cehoaica e în mare formă, trecând la Sydney de Ana Ivanovic şi Anastasia Pavlyuchenkova

Calificarea în sferturi la competiţia din categoria Premier este recompensată cu 19.660 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.

Simona Halep a mai participat o dată la acest turneu, la ediţia din 2014, când a pierdut în primul tur, cu americanca Madison Keys (1-6, 4-6).