Sărbătoare folclorică de zile mari în acest weekend în vestul țării! Vezi cine participă!

1120

Ansambluri folclorice, fanfare şi formaţii de dansuri de pe tot cuprinsul judeţului Caraş-Severin se reunesc în acest sfârşit de săptămână în Reşiţa!

Sute de iubitori ai folclorului din toate zonele etnografice ale Banatului montan, participă la tradiționala manifestare Alaiul Primăverii, ajunsă la la ediția cu numărul XXXVI.

În acest an alaiul va porni de la ora 11.00,de la Liceul Traian Vuia, pe bulevardul Republicii, până în Parcul Tricolorului. La ora 11.45, în Parcul Tricolorului va avea loc deschiderea oficială a evenimentului şi va începe seria spectacolelor folclorice, până la ora 16.00.

Evenimentul are ca scop promovarea costumului popular, obiceiurile și tradițiile din zona Banatului de Munte.

PROGRAM:

Ora 10.oo- sosirea formațiilor la Liceul ”Traian Vuia” din Reșița,
Ora 11.oo- 11.30- parada costumelor populare pe traseul- Liceul ”Traian Vuia”- Parcul ”Tricolorului”,
Ora 11.45- Deschiderea oficială;
Ora 12.oo- 16.oo- Spectacol folcloric în Parcul ”Tricolorului”.

Lista ansamblurilor:

1. FANFARA din Răcășdia – Asociația Culturală ”Voința” – Răcășdia,
2. Formația de dansuri ALMĂJANA – Casa Culturală Bozovici,
3. Ansamblul BÂRZAVA – Asociația Culturală ”Bârzava”, Consiliul Local și Primăria Reșița,
4. Formația de dansuri TEREGOVANA – Casa Culturală Teregova,
5. Ansamblul REȘIȚEANA – Școala Populară de Arte și Meserii ”Ion Românu”- Reșița,
6. Formaţia de dansuri germane ENZIAN – Forumul Democrat German – Reșița,
7. Formația de dansuri ZESTREA GUGULANILOR – de pe lângă Muzeul de Etnografie și al
Regimentului de Graniță Caransebeș,
8. Formația de dansuri CIOBĂNAȘUL – Școala Gimnazială Băuțar,
9. Ansamblul DOINA BANATULUI- Asociația Culturală ”Doina Banatului”- Caransebeș,
10. Ansamblul de dansuri sârbești SOKO – Școala Gimnazială ”Sf. Sava”- Socol,
11. Formația de dansuri ARMENIȘANA – Casa Culturală Armeniș,
12. Ansamblul DATINA CĂRĂȘANĂ – Sindicatul din Învățământul Preuniversitar Caraș-Severin,
13. Formația de dansuri DOINA BISTREI – Școala Gimnazială Măru,
14. Formația de dansuri BOCȘANA – Casa Orășenească de Cultură ”Tata Oancea” Bocșa,
15. Formația de dansuri SATUL MEU – Casa Culturală Ramna,
16. Formația de dansuri ORĂVIȚANA – Școala Generală ”Romul Ladea”- Oravița,
17. Formația de dansuri JUNII ORAVIȚEI- Liceul Teoretic ”Gen. Drăgălina” Oravița,
18. Formația de dansuri MLĂDIȚE ORĂVIȚENE- Școala Generală ”Romul Ladea”- Oravița,
19. Formaţia de dansuri ţigăneşti RROMALES – Casa Culturală ”Ion Stoia Udrea” Greoni,
20. Formația de dansuri IEDERA –Casa de Cultură Oțelu Roșu,
21. Formația de dansuri ZESTREA ALMĂJANĂ- Casa Culturală Bozovici,
22. Formația de dansuri FLORILE SEMENICULUI- Casa Culturală Bolvașnița,
23. Formația de dansuri VERMEȘANA – Casa Culturală Vermeș,
24. Formația de dansuri PUPI DĂ FLOARE – Zăgujeni,
25. Formația de dansuri JUNII GUGULANI – Casa de Cultură ”George Suru” – Caransebeș,
26. Formația de dansuri ZORLENȚANA- Casa Culturală Zorlențu Mare,
27. Ansamblul HORA CARAȘULUI- Casa de Cultură ”George Motoia Craiu”- Oravița,
28. Formația de dansuri din Măureni- Casa Culturală Măureni,
29. Formația de dansuri a Asociației Culturale ”Reșița Română”- Reșița,
30. URȘII – Casa Culturală Ciclova Română,

Începând cu orele 08.oo, în Parcul ”Tricolorului” va avea loc şi Târgul meșterilor populari cu produse tradiționale bănățene.

LĂSAȚI UN MESAJ