Saracens învinge Iașiul cu garnitura a doua

99

SCM Timișoara Saracens nu a avut emoții la Iași. A câștigat cu 22-0 în condițiile în care i-au lipsit aproape toți cei 15 internaționali.

Campioana României și-a trimis la Iași echipa a doua în penultima etapă a Cupei Regelui. Antrenorul Grainger Heikell a trimis în teren un prim 15 schimbat în întregime, fără Burcea, Rus, Căpățână, Popârlan, Fercu, Calafeteanu, Lemnaru, Rădoi, Umaga, Rose, Tangimana. Oaspeții și-au respectat blazonul și și-au apropiat victoria cu 22-0 (8-0).

Bănățenii au marcat trei eseuri și au ratat punctul bonus ofensiv, motiv pentru care rămân pe poziția secundă. Baia Mare este noul lider cu un punct peste tandemul Timișoara – Steaua.

Pilierul Horațiu Pungea a deschis scorul cu prima transformare venită în minutul 10. Gabriel Conache a irosit transformarea, revanșându-se înaintea pauzei cu o penalitate. Marian Gorcioaia a semnat al doilea eseu al lui Saracens, iar Vlăduț Zaharia a marcat ultima încercare, în timp ce Conache a bifat cele două transformări.

Saracens: Taupaki, Sabău, Pungea – Mureșan, Lazăr – Morrison, Ianuș, Gorcioaia – Dumitru, Calle – Simionescu, Sefanaia, Tevita, Zaharia – Conache.

Ultima rundă a sezonului o aduce pe Saracens în Ronaț într-un duel cu CSM Olimpia București.