Rușinos! Echipa primarului primește încă o corecție: 0-5

379

Prima umilință a sezonului pentru ACS Poli Timișoara a venit în restanța cu FC Botoșani. La fel ca în primăvară, moldovenii s-au distrat cu alb-violeții și au administrat cel mai sever eșec. De această dată a fost 5-0!

Timișoara a căutat prima victorie în disputa cu Botoșani dar a primit cea mai usturătoare lecție de fotbal de până acum. Un 0-5 care cântărește mult pentru trupa lui Ionuț Popa pentru că arată limitele acestei echipe încropite pentru eșalonul secund. Și care demonstrează că experimentul are toate șansele să eșueze…

Istvan Fulop a deschis rapid scorul pentru oaspeți, în minutul 6, cu o execuție din lovitură liberă direct sub transversală. Peste alte 6 minute s-a făcut 2-0 după reușita lui Golofca. Scorul a căpătat proporții imediat după pauză, prin Astafei. Era minutul 49 și deja zarurile erau aruncate, 0-3. Autorul primul gol a mai lovit de două ori până la final, prima oară în minutul 52 iar în prelungiri dintr-un penalti.

În fața acestor reușite a oaspeților, Poli a reușit să își treacă un cont doar o mare ocazie de a marca, prin Artean în minutul 67. În plus, Doman a fost eliminat în minutul 87 pentru cumul de cartonașe galbene. Prea puțin totuși pentru a emite pretenții în Liga I.

Poli rămâne ultima în clasament cu același -14 în clasament după ce nu a reușit să strângă nici măcar un punct în primele patru jocuri. Urmează luni o nouă partidă acasă contra Craiovei.

ACS Poli: Straton – Bocșan, Cânu, Șeroni, Neagu – Artean, Cârstocea, Bărbuț, Croitoru, Vădrariu – Elek.