Nicio emoție pentru BCT, victorie cu Piteștiul

88

Baschetbaliștii timișoreni au obținut al treilea succes din campionat și rămân în prima parte a calsamentului Ligii Naționale. BC SCM a obținut una dintre cele mai clare victorii ale rundei a cincea la 19 puncte diferență în fața celor de la BCMU Pitești.

Runda perfectă pentru ”leii” bănățeni în cest sfârșit de săptămână. Formația pregătită de Nenad Mandic și-a valorificat avantajul terenului propriu în fața Piteștiului, scor 76-57 (19-21, 21-11, 20-15, 16-10). Un succes surprinzător dată fiind diferența de pe tabelă și faptul că argeșenii câștigaseră în runda anterioară în fief-ul lui U Cluj.

Cu un joc defensiv foarte bun ce a neutralizat piesele tari ale adversarei, Timișoara a câștigat neașteptat de clar partida de sâmbătă seara. Bănățenii au condus cu diferența maximă de 21 de puncte la jumătatea sfertul trei și după câteva oscilații de scor în ultimul sfert au închis tabela la +19.

BCT: Jeremic 20 puncte, Komatina 16 puncte, Otasevic 11 puncte, Diaz 11 puncte, Păun 8 puncte, Drăgușin 8 puncte, Popa Calotă 2 puncte.

Pitești: Mladenovic 20 puncte, Marinov 15 puncte, Gabric 7 puncte, Bakongo 7 puncte, Hunter 3 puncte, Stăncuț 2 puncte, Balmuș 1 punct.

Nenad Mandic, antrenor BCT: ”Este o victorie importantă pentru noi în fața unui adversar valoros. Am pregătit bine acest meci, le-am cerut băieților să blocheze tranziția lor ofensivă și să blocăm jucătorii lor importanți. După primul sfert am controlat întregul meci. Diferența a fost mare chiar dacă am mai avut câteva ratări. Azi l-am văzut pe Otasevic cum a jucat, e un model pentru colegii mai tineri pentru dăruirea față de echipă”