”Leii” au făcut scor în derbiul local

86

Confruntarea toamnei în baschetul timișorean a avut o învingătoare clară. BC SCM Timișoara a bătut suta în compania concitadinei Timba Timișoara, scor 101-76, în primul derby local după două sezoane.

Despre mult așteptatul duel timișorean din Liga Națională de baschet masculin nu se pot spune prea multe. Meciul restant din runda inaugurală disputat miercuri si a avut o desfășurare ideală pentru  ”leii” de la BC SCM care și-au distrus adversarii. Considerați gazde ale acestui duel, violeții s-au distanțat din start: aveau 13 puncte după primul sfert (24-11), 19 puncte la pauza mare (45-26) și 31 de puncte la finalul sfertului al treilea (75-44)! În aceste condiții ultimele 10 minute nu mai aveau nicio importantă și Timba a mai tăiat din handicap cu un sfert adjudecat cu 32-26.

Este al șaptelea succes al violeților din tot atâtea derbiuri locale cu Timba și totodată cea de-a treia victorie din acest campionat. BC SCM urcă pe poziția a treia a clasamentului după patru runde iar sâmbătă are un meci lejer, acasă, cu Politehnica Iași. ”Poate diferența de scor lasă impresia că am avut un meci ușor, dar efort a fost, transpirație a fost, hotărâre a fost și mă bucur că am tratat meciul cu toată seriozitatea”, a subliniat antrenorul Tudor Costescu.

De partea cealaltă acest eșec a căzut greu, foarte greu, și apele deja se tulbură. ”Vom lua măsuri”, a tunat antrenorul Bogdan Murărescu. Timba e pe zero după patru runde și așteaptă prima victorie duminică, contra lui Dinamo.

BCT: Jeremic – 25 puncte, Popa Calotă – 17 puncte, Diaz – 15 puncte, Păun – 13 puncte, Drăgușin – 9 puncte, Komatina – 6 puncte, Gheorghe – 4 puncte, Burdgess – 3 puncte, Tohătan – 3 puncte.

Timba: Pavlovic – 18 puncte, De Thaey – 17 puncte, Jereminov – 10 puncte, Popescu – 10 puncte, Lazăr – 6 puncte, Naylor – 5 puncte, Bamba – 5 puncte, Sonenfeld – 3 puncte, Florveus – 2 puncte.